Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Yunanistan Radar İstiyor

Yunanistan merkezli yayın yapan militaire sitesinde yer alan bir haberde Türkiye’ye karşı radar arayışı dile getirildi. Site haberinde yer alan bilgile göre Ege ve Akdeniz’de uçuş gerçekleştiren Türk İHA’larını tespit edebilmek için istenen radar sistemi için Yunan Hava-uzay Sanayiinin (Hellenic Aerospace Industry/HAI) bir çözüm geliştirme kararı aldı ve Telemachus / Telemaxhus radar sistemi geliştirilmesi hedeflendi. Bu radar sisteminin 600 metre mesafeden 20 feet irtifaya kadar uçan küçük araçları tespit edebildiği aktarıldı. Radar ile ilgili daha fazla detay için C4Defence‘nin haberine göz atın.

Yunanistan Ege ve Akdeniz’de Üstün Olmaya Çalışıyor

Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs’a 2 adet F-16’lı ziyareti ile gündeme gelen Yunanistan’ın kendi imkanları ile geliştirdiği PEGAUS-II İHA ve ABD’den alacağı MQ-9 Reaper Predator B İHA ile keşif/istihbarat/gözetleme gücüne katkı sunarken ABD’den hibe olarak alınan OH-58D Kiowa Warrior ile keşif-hafif taarruz gücü elde eden Yunanistan Türkiye’nin keşif-gözlem-vuruş gücüne eşit bir güce erişmeye çalışıyor.

Yunanistan’ın F-35 Planı

Ege ve Akdeniz’de keşif/gözetleme gücüne ciddi derecede yatırım yapan Yunanistan’ın vurucu güç ve ana savaş unsuru olarak F-35 ile ilgilendiği ve satın almak için Lockheed Martin’den fiyatlandırma talep ettiği biliniyor. Uzmanlar Yunanistan’ın F-35’lere sahip olması için erken olduğunu söylese de Yunan bloglarında farklı iddialar tartışılıyor.

Yorumlar Kapatıldı