Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Yunan Jetleri 19 Yıl Sonra Kıbrıs’ta

Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet F-16 savaş uçağı, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Larnaka şehri yakınlarında uçuş gerçekleştirdi ve Güney Kıbrıs Ulusal Muhafız Kuvvetleri ile ortak eğitim icra etti. GKUMK, 2 Yunan jetine 2 adet helikopter havalandırarak eşlik etti.

Yetkililerce yapılan açıklamaya göre tatbikatın amacı kara ve su üzerinde özel operasyonların daha iyi komuta edilmesi ve yönetilmesini amaçlayan eğitim. Yunan jetleri Kıbrıs’a en son 2000 yılında bir tatbikat için gelmişlerdi. 19 yıl sonra Yunan uçakları yeniden Kıbrıs’da.

Türkiye’nin Kıbrıs’a İHA Planı

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Geçitkale Askeri Havaalanı’nı incelediği ve İHA’lar için uygun bulduğu, bu havaalanına Anka-Bayraktar TB-2 İHA konuşlandırabileceği bildirildi. Geçitkale Havaalanın askeri statüde olduğu ve daha önce Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 4 adet F-16’nın, 2 Yunan F-16’sının Güney Kıbrıs’a intikal etmesinin ardından bu üsse iniş gerçekleştirdiği biliniyor.

Yunanistan’ın Ege ve Akdeniz’deki Üstünlük Çabaları

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi, envanterlerine İHA katarak bölgedeki keşif gücünü arttırmayı hedeflerken hafif saldırı ve istihbarat kabiliyetlerine destek için çeşitli sistemleri envanterlerine katıyor. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yorumlar Kapatıldı