Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Türk F-35’leri Ve Üretim Gücü Yunana mı Veriliyor?

Yunanistan merkezli AmynaGR (SavunmaYunanistan) blogu, Türkiye Cumhuriyeti’nin Hava Kuvvetleri için üretilen F-35A’ların Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne verilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin F-35 programında aktif olarak yürüttüğü üretim/teknik destek paketlerinin bazılarının Yunanistan tarafından gerçekleştirilmesi olasılığının tartışıldığını iddia etti.

Blog, Yunanistan’ın savunma bütçesini arttırmasında ve 5’inci nesil savaşçı almasında haklı olduğunu, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın aldığını ve saldırganlığını arttırdığını belirtiyor.

Yunan Türk F-35’lerini Alabilir mi?

Yunanistan’ın 2019 Nisan’da Amerika Birleşik Devletleri merkezli Lockheed Martin firmasından 25-30 adet F-35A alımı için fiyatlandırma talep ettiği biliniyor. Ayrıca firma ile özel etkinliklere katıldıkları ve F-35 alımı için potansiyel durumun görüşüldüğü de biliniyor. Ancak uzmanlara göre F-35 ve teknolojisi Yunanistan için henüz erken. Bunun başlıca nedenleri arasında ekonomi ve askeri altyapı geliyor.

F-35, yalnızca uçak alımı ile elde edilebilecek bir teknoloji değil. Uçağa uygun bir üs, operasyonel kalmasını sağlayabilecek bakım personelleri ve vurucu gücünü arttıracak yeni füzelerin maliyeti, ekonomik krizden yeni çıkmış ve borçlarını düzenli bir şekilde ödeyen Yunanistan için biraz fazla görülüyor. Buna ek olarak Mayıs 2018’de Yunanistan’ın 85 adet F-16 Block 52+’ını F-16V (Block 70/Viper)’a yükseltmesi için Lockheed Martin ile anlaştığı ve bu yükseltmenin Yunanistan’a 1,2 milyar euro’ya mal olacağı biliniyor. Böyle bir harcamanın yanında F-35 alımı ve ona uygun bir altyapının oluşturulması Yunanistan’ı zorlayabilir.

Yunanistan Ege’de Üstün Olmak İstiyor

Türkiye Cumhuriyeti Donanması’nın İHA kullanmaya başlaması ve bu teknoloji ile ekonomik kazanç sağlayarak gözlem/keşif-istihbarat gücünü arttırması özellikle Ege ve Akdeniz’de Yunanistan’ı geri planda bıraktı. Yunanistan’ın İHA teknolojisinde gelişememesi onu birkaç yıl Türk İHA’larına karşı F-16 ile yanıt vermesine ve ekonomik/askeri açıdan zorlanmasına (eşit olmayan bir durumda zorlanan taraf) neden oldu. Ancak Yunan güçlü bir dönüş yapmak istiyor.

ABD’den alınan MQ-9 Reaper Predator B ve yerli imkanlar ile geliştirilen PEGASUS-II, Yunanistan’ın uzaktan kontrol edilebilir gözü olacak. Buna ek olarak Yunanistan’ın Fransa’dan almayı planladığı yeni savaş gemileri ve ABD’den hibe olarak aldığı 70 adet OH-58D Kiowa Warrior (bazıları eğitim ve teknik araştırma için kullanılacak) Yunanistan’ın gözlem gücünü arttırırken vurucu gücüne de katkı sunacak.

Ege Ve Akdeniz İçin Türk’ün Faaliyetleri Nedir?

Bu konunun en başında İHA geliyor. TUSAŞ menşeli ANKA (B/S) ve Baykar menşeli Bayraktar TB-2 Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölgedeki gözü ve vurucu gücü olmuş durumda. Buna ek olarak envantere dahil edilen son Ada sınıfı korvet TCG Kınalıada ve envantere dahil edilmesi planlanan İ sınıfı fırkateynler Türk Donanması’nın gücünü arttıracak.

Yorumlar Kapatıldı