Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

TCG Alemdar -Moship

Moship 4000 her türlü hava şartında su altı ve su yüzeyi kurtarma operasyonları yapma kabiliyetine sahiptir. Gemi, denizaltı kurtarma ana gemisi olarakta adlandırılmaktadır. Kurtarma operasyonlarının yanı sıra yangın söndürme  operasyonlarında da kullanılabilmektedir. Gemi İstanbul Tersanesi tarafından özel olarak üretilmiştir.

Sertifikasyonu hem NATO NSRS ve hem de US SRDRS sistemi ile gerçekleştirilmiş dahili US SRDRS SRV A-Frame ile operasyon yapabilmektedir. Dengeli güç paylaşımı ve pozisyon sabitlemeyi sağlayan dizel elektrik tahrik sistemiyle donatılmıştır. Ayrıca gemide, kontrol edilebilir ikiz pervane sistemi (baş ve kıç iticileri) kullanılmaktadır.

Ordumuza A582 borda numarısıyla hizmet vermekte olan Moship 4000 modeli gemi, TCG Alemdar ismi ile de bilinmektedir. Gemi 90 metre uzunluğa ve 20 metre genişliğe sahiptir.

TCG Alemdar 28 Ocak 2017’de gerçekleştirilen törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiştir.

TCG Alemdar teslim töreninden bir kare
TCG Alemdar teslim töreninden bir kare

Gemide insanlı dalış limitinin 100 metre, insansız robotik sistemlerle bin metre ve 3 bin metre olduğu biliniyor. 

insanli dalis

Gemi sadece kurtarma operasyonları için değil, operasyon sonrası içinde tasarlanmış. Gemide, hasta bakım üniteleri, ameliyathane, vurgun tedavi merkezi, revir, ultrason ve röntgen merkezi de bulunuyor.

Tcg alemdar revir
Yüksek teknik donanıma sahip tedavi merkezi

TCG Alemdar kurtarma gemisi katıldığı  Marmaris açıklarında gerçekleştirilen, 8 ülkenin katıldığı  “Dynamic Monarch-17” tatbikatında dikkatleri üzerine çekti. Sahip olduğu teknolojik altyapı ve teknik özellikleri sayesinde  örnek bir kurtarma gemisi olarak adından söz ettirdi.

Yorumlar Kapatıldı