Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

DERİN SESSİZLİĞİN SESİNİ O DUYAR: KOÇ BİLGİ VE SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş. geliştirdiği su altı teknolojileri ile stratejik ve ekonomik değeri büyük tesis ve limanların yüksek güvenlik seviyesine önemli katkı sağlıyor.

Firmanın ürettiği Akıllı Gömülü Su Altı Tespit ve Sınıflandırma Sistemi (AGSTS) ile su altında ilerleyen hedeflerin tespiti yüksek hassasiyetle yapılabiliyor.

Sistem, pasif dinleme yaparak akustik, manyetik ve basınç algılayıcılarından aldığı sinyalleri sürekli değerlendirerek sayısal sinyal işleme algoritmaları ile hedefini tespit ediyor.

Tespitin arından sınıflandırma ve yer tespiti algoritmalarını kullanan sistem hedefi tanıyabiliyor.

AGSTS, kullanıcı tarafından programlanabilme (akıllı karar sistemi) özelliği sayesinde, su altı ortamında istenen operasyonel işlemin yapılmasını sağlayabiliyor.

SİNYAL İŞLEME KABİLİYETİNE SAHİP

Tespit ve teşhise karşı oluşturulan sinyaller de dahil olmak üzere, operatör tarafından seçilmiş moda göre sistem tarafından harici belleğe kaydediliyor.

Kaydedilen bu bilgiler seri haberleşme kanalından kullanıcı ara yüzüne aktarılarak verilerin işlenmesine ve analizine imkan sağlıyor.

Buna FPGA tabanlı sinyal işleme kabiliyeti deniyor.

Düşük güç tüketimi ve hedef ayrıştırma kabiliyetlerine sahip sistem yüksek hedef seçiciliği ile muadillerinden ayrılıyor ve farkını ortaya koyuyor.

Sistemin diğer özellikleri ise şöyle:

 • Operasyon gereksinimlerine göre konfigüre edilebilme
 • Ortam gürültüsü ve karşı koyma tedbirleri sinyallerini ayırt etme
 • Cihaz içi test
 • Seri ara birim üzerinden programlanabilme
 • Kolay yazılım güncelleme
 • Elde edilen algılayıcı bilgilerini kaydetme özelliği
 • Programlanabilir hassasiyet ve eşik belirleme
 • İleri sinyal işleme teknikleri ile tespit ve sınıflandırma
 • Hedef platformların sadece olarak tespiti

KENDİSİ KÜÇÜK ETKİSİ BÜYÜK TEHDİTLER KOÇ’UN SONARINDAN KAÇAMAZ

Denizlerin altında dolaşan canlı/cansız tehditler; dalgıçlar ve otonom/insansız su altı araçları, stratejik ve ekonomik değeri yüksek tesis ve limanları her zaman tehdit eder.

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş. tarafından geliştirilen “Dalgıç Tespit Sonarı” ile deniz altındaki canlı/cansız tehditler tespit ediliyor ve gerekli önlemler alınıyor.

Dalgıç Tespit Sonar Sistemi, sahilde konuşlu stratejik ve ekonomik değeri yüksek tesislere, limanlara, petrol platformlarına yönelik yüzücü, dalgıç, dalgıç intikal vasıtaları ve otonom/insansız su altı araçları gibi vasıtalar ile su altından düzenlenebilecek sızma harekâtına ve terörist/sansasyonel sabotaj faaliyetlerine karşı geliştirildi.

Sonar sistemi, keşif ve gözetleme yaparak erken ihbar imkanı sağlıyor.

Otomatik hedef tespit, izleme ve sınıflandırma işlemi yapabilen sistem, operatörün ihtiyacı olan bilgiyi konsol arayüzü üzerinden yüksek frekanslı olarak verebiliyor.

Ağ merkezli harp ve anayurt güvenliğinin etkin bir elemanı olan Dalgıç Tespit Sonar Sisteminin dalgıç tespit menzili 800 metre.

Kapladığı sektör 90° 360° olan sonar sisteminin kaynak seviyesi 216dB – 212dB.

Merkez frekansı 60KHz – 70KHz olan sistemin bant genişliği de 60KHz – 70KHz arasında.

Sistemin diğer özellikleri ise şöyle:

 • SDV Tespit Menzili : 1200m 1100m
 • Yayılım Dizini : 32 Kanal 128 Kanal
 • Alış Dizini : 96 Kanal 128 Kanal

Yorumlar Kapatıldı