Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

ELEKTROLAND DEFENCE VE ODTÜ’DEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA CEMİL ROBOT DESTEĞİ

Tüm dünyada etkisini sürdüren Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle, özellikle tıbbi araç gereçler büyük önem kazandı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 27 Mart’ta yaptığı açıklamada savunma sanayi firmalarının sağlık sektörü için her türlü desteği vereceğini ifade etmişti.

Bu açıklamayı bir “talimat” kabul eden Türk savunma sanayi firmaları hemen harekete geçti ve koronavirüsle mücadelede ihtiyaç duyulan çeşitli malzeme ve araç gereci üretim aşamasına getirdi.

Bunlardan biri de Türkiye’nin köklü robotik firması Elektroland Defence.

Tamamen bir Türk firması olan Elektroland Defence, virüsle cansiparane mücadele eden sağlık çalışanlarına destek amacıyla, yine kendi üretimi olan bomba imha robotunu, Biyolojik Mücadele Robotuna dönüştürdü.

Robota, Koronavirüsle mücadele ederken virüs kaparak hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu’nun adı verildi.

Firma, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından etkin olarak kullanılan TMR-II Çetin Bomba İmha Robotunun platformu üzerine 5 litrelik kimyasal dezenfektan tankı yerleştirdi.

Dezenfektan tankının üzerine 180 derece dönebilen bir taret monte eden firma, bu taretin üzerine ise ultra düşük seviyede ancak uzun süreli etki gücüne sahip ince püskürtme yapabilen bir ULV cihazı entegre etti.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uzay ve Hızlandırıcı Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi de (İVME-R) Cemil Robotun geliştirme aşamasında devreye girerek, robotun üzerine ultraviyole ışık veren UV-C lambalar yerleştirilmesini önerdi.

İVME-R ile birlikte yapılan çalışmalar sonucunda 4 adet UV-C lambaları Cemil Robota monte edildi.

UV-C lambalarının yaydığı ultraviyole ışığın çeşitli mikroorganizmaları ve virüsleri etkisiz hale getirdiği biliniyor.

Merdiven çıkıp inebilme özelliğine sahip Cemil Robot, GSM şebekesi bulunan her yerde kablosuz olarak uzaktan komuta edilebiliyor.

GSM şebekesi bulunmayan yerlerde RF sinyalleriyle 250 metre mesafe içerisinde kontrol imkânı bulunan Cemil Robot, hasta odalarına ilaç ve yemek götüren bir versiyona kolayca dönüştürülebilecek.

Yorumlar Kapatıldı