Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Serdar Sahil Gözetleme Radar Sistemleri

Serdar Radar’ı, sahil gözetme görevlerini icraa etmek için ülkemizin lider savunma sanayi üreticisi Aselsan tarafından üretilmiştir.  Serdar Radar’ı genel amaç olarak, su üstü  hedeflerin tespiti amacıyla kullanılmaktadır.

3 tarafı denizlerle çevrili yurdumuzun en önemli savunma hatlarını şüphesiz ki milli karasularımız oluşturuyor. Milli karasularımızın yerli radar sistemleri ile gözetilmesi  ve elde edilen verilerin yerli yazılımlarla aktarılması büyük önem arz ediyor. İşte bu noktada yerli radar sistemi olan Serdar Radar ailesinin önemini daha net bir şekilde anlayabiliriz.

serdar

Serdar Radar Sistemi stratejik öneme sahip kıyı noktalarının gözetimini sağlıyor. Bu görevini icraa ederken sahip olduğu LPI (Low Probability of Intercept) teknolojisi; tespit ederken kendisini gizleyebilme özelliğini sağlıyor.

Serdar Radarı’nın, seçilebilen anten konfigürasyonları sayesinde farklı operasyonel amaçlara hizmet etmesi sağlanılıyor. Komuta kontrol sistemlerine entegre edilebilen milli radarımız ordumuzun operasyonel gücünü arttırıyor.

Serdar Radar’ı  sahil gözetleme görevlerinin yanı sıra; gemi trafik kontrol, liman kontrol gibi alanlarda da etkin hizmet verme yetisine sahiptir.

serdar sahil gözetleme radarı

Aselsan Serdar Radar ailesinin üyesi  ‘SERDAR-4M’ radarının, aynı anda 100’den fazla hedefi takip edebilme özelliğine sahip olduğu biliniyor.

Özellikleri:

– X-Bant yayın frekansı
– 48 Deniz mili azami menzil
– Düşük tespit edilme olasılığı (LPI, Low Probabilty of Intercept)
– Katı hal tasarım
– Yarıklı dalga kılavuzu anten
– Yüksek menzil çözünürlüğü
– Üstün yakın menzil / hedef çözünürlüğü performansı
– Çok sayıda hedefin aynı anda otomatik takibi
– Komuta kontrol merkezi üzerinden uzaktan komuta

Yorumlar Kapatıldı