Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

PD 170 Motoru

Günümüzde insansız hava araçları (İHA) ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) teknolojisi her ülkenin sahip olmak istediği bir teknoloji haline gelmiştir. Çünkü İHA’lar ile keşif ve gözetleme yaparken SİHA’lar ile hedeflere karşı taarruz da yapılabilmektedir.

Bu ölçekteki bir kritik teknolojiye herkes sahip olmak ister; ancak İHA ve özellikle de SİHA üreten ülke sayısı oldukça azdır. Durum böyle olunca da genellikle ülkeler bu teknolojiye satın alarak sahip olurlar .

Bizim hikayemiz de  ilk olarak, 2008 yılında ve daha sonrada 2010 yılında Abd ‘ye “iyi niyet” mektubu yollayarak 2 adet SİHA talep etmemizle başladı ! ( Sayıya dikkat çekmek istiyorum 2… ) Fakat Abd bizim bu talebimize karşılık vermedi. Biz de kendi İHA ve SİHA’mızı geliştirmek için çalışmalara başladık. TAI Anka ‘yı Baykar Makina Bayraktar ‘ı Vestel Karayel ‘i geliştirdi . Ancak bu İHA ve SİHA’larda kullandığımız çok kritik bir öneme sahip olan motorlar ithal ediliyordu . Örneğin Anka’da Thielert Centurion serisi motor, Bayraktar’da ise Rotax serisi motor kullanılıyor. Türkiye kritik parça olan motoruda millileştirmek için kolları sıvadı ve TEI’yi motor üretimi için görevlendirildi .

MOTOR ÜRETİM SÜRECİ

SSM ile TEI arasında 27 Aralık 2012 tarihinde MALE sınıfı ( Orta İrtifa Uzun Havada Kalış ) İHA’larda kullanılmak için üstün performans ve beceriye sahip bir turbodizel motor için anlaşma imzalandı. Anlaşmanın imzalandığı tarihten itibaren TEI çalışmalarına başladı . TEI ‘nin çalışmaları çok geçmeden meyvesini vermeye başladı ve PD 170 motoru ortaya çıktı. Üretilen bu motorun ise öncelikle olarak ANKA ‘da kullanılması kararı alındı .

PD 170 Paris Air Show ' da
PD 170 Paris Air Show ‘ da

MOTORUN ÖZELLİKLERİ

ANKA SİHA ‘mızın şu an kullanmakta olduğu motor 0 – 11 bin feet irtifada 155 beygir güç üretirken PD 170 motoru 0 – 20 bin feet arasında yaklaşık 170 beygir güç üretebilmektedir . Aynı zamanda ANKA ithal motorla 30.000 feete zor çıkarken PD 170 motoru ile 40.000 feette bile görev yapabilir hale gelecektir .

pd170_2
Motor Performans Göstergesi

TEI motorun atmosfer şartlarını ilk olarak yere taşıdı ve motor yer testlerine tabi tutuldu . Yer ölçüleri ise büyük ölçüde tamamlandı . Sırada ise motorun ANKA’ya entegrasyonu ve ANKA’nın yerli motorla uçması var . PD 170 motoru çok kısa bir süre sonra Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ‘nin yer alacağı bir tören ile ANKA ‘nın üreticisi olan TAI ‘ye teslim edilecek .
Son olarak motorun 2019 yılında ise aktif ve operasyonel olması beklenmektedir .

T . SLMZ

Yorumlar Kapatıldı