Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Adı gibi sağlam: KALE

ADI GİBİ SAĞLAM: KALE

Gerek tekerlekli gerekse de paletli zırhlılar noktasında şanlı Türk ordusunun ihtiyaçlarını yerli imkanlarla karşılamaya çalışan ve üstlendiği bu görevi de hayli başarılı şekilde yürüten Otokar’ ın, yeni nesil tekerlekli zırhlılarından bir tanesi de; KALE’ dir. Adından da anlaşılabileceği gibi dayanıklılığı ve zorlu arazi/iklim şartlarına uyumuyla dikkat çeken KALE, temel tasarımının üzerine yapılabilen eklentilerle birbirinden çetin birçok göreve uyumlu hale getirilebiliyor.

KALE’ ye Genel Bir Bakış

KALE’ nin tasarımında yer alan özellikleri standart ve isteğe bağlı olarak ikiye ayırmak mümkün. Standart özelliklerin üzerine yapılan yeni tasarımsal düzenlemelerle KALE, farklı görevler için tam donanımlı hala getirilebilir. Tekerlekli zırhlının temel tasarımının içerisinde yer alan başlıca standart özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

– Mayına ve Kinetik Enerjili Mühimmatlara Karşı Yüksek Koruma Sağlayan Modüler Zırh Yapısı

– Elektrik Kumandalı Aynalar

– Merkezi Lastik Şişirme Sistemi

– Patlak Gider Lastik Sistemi

– Karartma Lambaları

– Telsiz ve Anten Karşılıkları

Sıralanan özelliklerden de görülebileceği gibi KALE, içerisinde taşıdığı personele maksimum koruma sağlayan bir tasarıma sahip. Sağladığı yüksek koruma ile özellikle sıcak temasın bir hayli fazla olduğu meskun mahal operasyonlarında Mehmetçiğin deyim yerindeyse ayağını taşa değdirmeyen KALE, 13 kişilik ekibi ve 16 ton muharebe yükü sırtlanmış durumdayken saatte 100 km. hız yapabilme yeteneği ile hızlı intikal noktasında da TSK’ nın elini oldukça kuvvetlendiren bir tekerlekli zırhlı konumundadır.
kale-05

 

Çetin Görevlere Kolay Uyum

İlk paragrafta standart özellikler üzerine yapılan yeni düzenlemelerle KALE’ nin, birçok farklı görevi kolaylıkla yerine getirebildiği belirtilmişti. Bu noktada aracın görev yelpazesini genişleten ve isteğe bağlı olarak nitelendirilen özelliklerin ne olduğunu değinmek konunun anlaşılırlığı açısından faydalı olacaktır:

– Otomatik Yangın Söndürme Sistemi

– Konum Belirleme Sistemi

– Ön Termal Kamera

– Geri Görüş Kamerası

– KBRN Koruma Donanımı( Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer Tehlikeli Maddeler)

İsteğe bağlı olarak eklenebilecek özellikler arasında en çok dikkat çekeni şüphesiz “KBRN Koruma Donanımı” özelliğidir. 2. Dünya Savaşı yıllarında başlayan ve ABD’ nin Japonya’ yı vurmasıyla ayyuka çıkan nükleer silahlanma yarışı günümüzde de hız kesmeden devam etmektedir. Bu ve bunun gibi birçok zalimce saldırı göz önünde bulundurulduğunda “KBRN Koruma Donanımı”, kimyasal saldırıyla karşılaşılma olasılığı olan görevlerde hayati önem taşıyan donanımlardan bir tanesi haline gelir.

Güçlü zırh yapısı ve teknik özellikleri göz önünde bulundurulduğunda KALE, tekerlekli zırhlı noktasında TSK’ nın ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılayabilecek gibi duruyor.

otokar kale

 

kaya-tablo

 

Yorumlar Kapatıldı