Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi

MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi

Oruç Reis nisan 2012’de SSM ve İstanbul Denizcilik Gemi İnşa San. ve Tic. A.Ş arasında imzalanan, Sismik Araştırma Gemisi Tedarik sözleşmesi kapsamında üretilmiştir. Gemi ülkemiz tarafından üretilen ilk sismik araştırma gemisi olma özelliğini taşımaktadır. Oruç Reis ayrıca Turkuaz ismi ile de bilinmektedir. Gemi İstanbul Tuzla Tersanesi’nde inşa edilmiştir.

mta turkuaz

 

Oruç Reis’in genel amacı denizlerimizdeki madenlerin tespitidir. Bunun yanında ; deniz tabanının ayrıntılı haritalanması, görüntülenmesi görevlerini icra edebilmektedir. Sahip olduğu uzaktan kontrollü araç sayesinde 1.500 m derinlikten örnekler alabilecek.

Gemide yer alan 2 adet bilimsel labaratuvar (Jeoloji ve Oşinografi labları) sayesinde Türk bilim insanları bilimsel çalışmalarını, açık denizlerde de yürütebilecek. Geminin sahip olduğu bilimsel labaratuvarda elde edilen bilgilere; MTA’nın Ankara’daki yerleşkesinden anlık olarak ulaşılabilecek. Stratejik öneme sahip olan verilerin güvenliği, Aselsan tarafından geliştirilen teknolojilerle sağlanacak.

mtaturkuaz

MTA Oruç Reis 55 kişilik mürettebata sahip. Mürettebatın 25’i geminin kendi personelinden oluşurken, geri kalan 30’u bilim insanlarından oluşuyor. Oruç Reis sayesinde ülkemizin deprem haritası uzmanlar tarafından çıkarılabilecek.

MTA Oruç Reis projesiyle elde edilen/edilecek kazanımlar;

– Tersanelerimizde üretim sınıf atlayarak; sadece sac bükmek ile değil, kendi ihtiyaçlarına çözüm üretebilen bir yapıya büründüğünü kanıtladı.

– Milli araştırmalarda kullanılacak yeterlilikte bir gemi olması sebebiyle, başka ülkelere ihtiyaç duymadan kendimiz stratejik bilgilere ulaşabilir konuma geçtik.

Oruç Reis projesi tasarımından, üretimin aşamasına; deniz kabul testlerinden eğitim faliyetlerine kadar yerli imkanlarla gerçekleştiriliyor.

Proje yaklaşık olarak 400 milyon tl’ye mal olmuştur. Gemide 12 tonluk bir helikopterin görev alabilmesine uygun olarak pist eklenmiştir.

86 metre boyunda 23 metre genişliğinde olan geminin ekonomik ömrünün ise 30 yıl olduğu belirtiliyor. Geminin deplasman kapasitesi 5 bin 178 ton seviyesinde. Geminin %90 yerlilik oranına sahip olduğu belirtiliyor.

 

Yorumlar Kapatıldı