Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Katmerciler Hızır 4X4 Muharabe Aracı

Katmerciler 1985 yılında araç üstü ekipman A.Ş olarak kurulmuş bir firmadır. Özellikle son yıllarda savunma sanayisinde yaptığı yatırımlarla kendi AR-GE merkezinde yürüttüğü çalışma ve birçok proje ile dikkatleri üzerine toplamıştır.

Yine aynı araştırma merkezlerinde birçok aracı inceleyerek tasarladıkları, NATO standartlarında, 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı ‘HIZIR’ gözde projelerden biridir. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında tanıtımı yapılan muharebe aracı; yüksek balistik ve mayın koruma seviyesine sahiptir.

 

 

Teknik özellikleri:

16 ton ağırlığa sahip olan ‘HIZIR’ 120 KM/S hıza ulaşabilmekte, %70 eğimde başarılı bir şekilde tırmanış sağlayabilmektedir.

V tipi monokok gövdeye sahip olan ‘HIZIR’ bu sayede geniş kullanım alanı sağlar. 7+2 mürettebat kapasitesine sahiptir. . Gelişmiş zırh sistemine olan HIZIR hibrit motor konseptine sahip ve  400 BG gücündedir. Hibrit motor çekişini arttırmakta ve ömür devir maliyet hızını düşürmektedir.  Ayrıca bu gövde tipi çarpma direncini yükseltir; daha hafif olduğundan yakıt tüketimini ve lastik deformasyonunu azaltır. Mayına dayanıklı koltukları ve 5 nokta emniyet kemer sistemi bulunmaktadır 700 km menzile ulaşmaktadır. Yapılan kalifikasyon, hız, yol ve patlatma testlerinden başarı ile geçmiştir.

 

Silahlanmasını inceleyecek olursak: 12,2 mm ve 7,62 mm makinalı tüfek ,40 mm otomatik bomba atar ve uzaktan kumandalı savaş sistemine sahiptir.

Kurtarma vinci, merkezi lastik şişirme sistemi, KBRN hava filtre sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi ve GPS bulunmaktadır. HIZIR sahip olduğu fren sistemi ile eğimli arazide dahi sağlam bir duruş sergilemektedir.

 

 

HIZIR projesi motor konsepti daha güçlü araçların üretimine ön ayak olmaktadır. Bu sayede tamamen özgün bir sistem ile daha başarılı çalışmalara imza atılacaktır. Hibrit motor zırhlı araçlar şanzuman gibi bazı komponentleri devre dışı bırakmaktadır. Dolayısıyla özgünleşmek çok daha kolaylaşıyor. Motor sayesinde güç organlarında dingillere direk tahrik verildiği için daha fazla yüksek torkta çekiş elde edilmesini sağlıyor. Bunu yanında belli bir kilometreye kadar sessiz yaklaşım imkanı veriyor. Geleceğin ultra güçlü araçları arasında yer alması planlanan bu projeler için çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

 

Yorumlar Kapatıldı