Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Kale 3500 Motoru

 

Ülkelerin milli güç unsurlarından en önemlileri oluşturdukları “Ekonomi ve Caydırıcı Askeri Güç ” kapasiteleri diyebiliriz . Belirli anlamda misyon, vizyon ve manifestosu olan ülkeler bu hedeflerini gerçekleştirmek için ekonomik ve diplomatik gücünün yanısıra askeri gücüne de önemsemektedir. Örnek verecek olursak ” BM nin Beş Daimi Üyesi ” aynı zamanda dünyanın en güçlü ordularına sahip ülkelerdir . Yalnızca Abd ‘nin savunma bütçesi 620 milyar dolar seviyesindedir . Bu rakamı açmak gerekirse sadece Abd ‘ nin savunma bütçesine sahip olursanız dünyanın en büyük 20. ekonomisi olabilirsiniz . Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde savunma bütçelerine ciddi paralar ayırmaktadırlar. Çünkü ” etkili ve yaptırıcı ” bir dış politika izlemek istiyorsanız askeri kapasitenizin gerekli noktaya ulaşması gerekmektedir . Bu anlamda Hava Kuvvetleri güçlü olmadıkça caydırıcı bir askeri kapasiteye ulaşmak oldukça zordur .

Özellikle hava gücünüzün etkin ve vurucu bir güç haline gelmesi için de savaş uçaklarından atılan ” Seyir Füzeleri ” ciddi önem arz etmektedir. Bu nedenle seyir füzelerine sahip olmak her ülkenin arzusu haline gelmiştir. Bizde seyir füzesi tipi mühimmat ihtiyacımızı Abd yapımı Slam – Er ve İsrail yapımı Popeye gibi sistemlerle karşılıyorduk.

Türk Hava Kuvvetlerine bağlı F 4 uçağında "Popeye Füzeleri"
Türk Hava Kuvvetlerine bağlı F 4 uçağında İsrail yapımı “Popeye Füzeleri”

 

Bu sebeple Tübitak 2006 yılında SOM Füzesini geliştirmeye başladı ve SOM ilk olarak 2011 yılında bir F-16’nın üzerinde karşımıza çıktı .

F 16 nın kanat altındaki SOM füzesi
F 16 nın kanat altındaki SOM füzesi

Daha sonra da füzenin seri üretimine geçildi ve envantere alınmaya başladı. SOM şu anlık 250 kilometrenin üzerinde menzile sahip bir seyir füzesidir. Menzilin arttırılması için çalışmalar hızla devam etmektedir. Menzilin istediğimiz seviyeye ulaşması ve bağımlılığın azaltılması için takılı olan Fransız TR-40 motoru dışında yerli bir motora ihtiyaç duyuldu .

KALE 3500 Motorunun Geliştirilmesi

Kale Havacılıkla SOM da kullanılan ithal motor yerine yerli ve milli motor geliştirilmesi için 2012 yılının başında sözleşme imzalandı. Sözleşmenin ardından Kale Havacılık hemen çalışmalarına başladı ve ilk prototipi ortaya çıkardı.

Kale 3500 İdef 2015 Fuarında
Kale 3500 İdef 2015 Fuarında

Fakat ilk prototip çalıştırılma esnasında alev aldı ama motor üzerinde yapılan iyileştirilmelerin ardından aksaklıklar büyük ölçüde giderildi. Motorların önümüzdeki seneden itibaren envantere alınması ve bu bağlamda ki dışa bağımlılığın minimize edilmesi hedeflenmektedir .

MOTORUN ÖZELLİKLERİ

Ağırlık : 48 kg
İrtifa : 5000 m
Çap : 30 cm
Hız : 900 km / saat
Uzunluk : 72 cm
İtki kuvveti : 3.2 KN Max : 3.5 KN
Yakıt : JP tipi sıvı yakıt

T . SLMZ

Yorumlar Kapatıldı