Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

GÜVENLİĞİMİZ ŞAHİNGÖZÜ’NE EMANET

 

Tarih boyunca olduğu gibi çağımızda da yaşantımızı yöneten en önemli etkenlerin başında güvenlik gelir. Güvenliğimize tehdit oluşturabilecek unsurların tanınması ve belirlenmesi için gözetleme sistemleri kullanılır. Aselsan da bu amaçla 2000’li yılların başında ŞAHİNGÖZÜ adlı elektro-optik keşif ve gözetleme sistemini tasarlamıştır. O dönemde örtülü ambargolar sebebiyle ülkemizin uluslararası pazardan termal kamera satın alamaması sebebiyle, sadece 20 kişilik bir proje ekibiyle Aselsan tarafından tamamen yerli sermaye ve iş gücüyle üretilmiştir. Aynı zamanda üretildiği sene teknoloji dalında bir çok ödül alarak dünyanın en etkili görüntüleme ve hedef tespit ürünleri arasında yerini almış ve birçok ülke ordusunun envanterine girmiştir. Ülkemizde de şu anda hudutlarımız Şahingözü’ne emanettir.

Sınırda kontrol yapan bir zırhlı araca monte edilmiş ŞAHİNGÖZÜ sistemi

 

Şahingözü’nü diğer gözetleme sistemlerinden ayıran özellikler nelerdir? Öncelikle Şahingözü termal görüntüleme sistemi sahip olduğu yüksek görüntü izleme kalitesi ile uzak yakın dinlemeden bir çok mesafeden net görüntüler elde edilebilir. Sistem, Yer Konumlama Sistemi (GPS) ve lazer mesafe bulucu ile izlenen cisimlerin konumunu ve uzaklığını tespit ederek hedefe dair tüm önemli bilgilerin belirlenmesine olanak sağlar. Geniş görüş açısına sahip olmak gözetleme sistemleri için çok önemlidir, Şahingözü’n dar görüş açısı(NFOV) bile  diğer sistemlerle kıyaslandığında çok daha geniştir. Ayrıca dayanıklı donanımsal özellikleri sayesinde en çetin hava şartlarında bile gündüz-gece net hedef tespiti yapabilir. Sistem üç ayak üzerinde kullanılabilmekte, ayrıca istenen her platforma kolaylıkla entegre edilebilmektedir. Bununla birlikte donanımsal yüksek stabilizasyon hassasiyetine sahiptir, böylelikle otomatik hedef takip sistemi özelliği ile birlikte monte edildiği platform hareket halindeyken bile titreşimsiz görüntü alabilir ve hareketli bir hedefi lazerle işaretleyebilir. Şahingözü kolay montaj, hafif ve küçük yapısal özellikleri ile pratiktir. Tüm fonksiyonların kontrolü bir kumanda birimi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir arıza durumunda kendini test edebilme ve güncelleyebilme yeteneği vardır.

ŞAHİNGÖZÜ Kontrol Paneli

Şahingözü elektro-optik keşif ve gözetleme sistemi gelişmiş dijital teknolojisi ile özellikle küçük grupların takibi ve tespitinde çok başarılı sonuçlar vermiştir ve vermeye devam ediyordur. İzlenilen ve takip edilen güçlerin gece hareketini anında tespit eden Şahingözü düşman güçlerin hareket kabiliyetini neredeyse sıfıra indirir. Gece görüşünde tam netlik sağlayan bu sistem, hedefin hatalı seçilmesi, atışın boşa yapılması risklerini ortadan kaldırır.Kara gözetleme sistemleri, sabit tesis güvenliği, hassas konumlama gerektiren operasyonlar, topçu ve ateş destek sistemleri gibi bir çok kritik noktada Şahingözü’nden yararlanılır. Son zamanlarda sınır güvenliğinin korunmasında önemli rol oynayan İnsansız Hava Araçları’nda da Aselsan Şahingözü elektro-optik keşif ve gözetleme sistemi kullanılmaktadır.Kısaca her yerde güvenliğimiz için gözünü kırpmayan bir şey var. GÜVENLİĞİMİZ ŞAHİNGÖZÜ’NE EMANET.

sahingozu_4

 

TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

Termal Kamera
    Çalışma Bandı Uzak Kızılötesi (8-12 μm)
    Dar Bakış Açısı 2° x 1.5°
    Geniş Bakış Açısı 6° x 4.5 °
    Dedektör 288 x 4 HgCdTe (MCT), Focal Plane Array
Gündüz Kamerası
    Geniş Görüş Alanı >10°
    Dar Görüş Alanı < 1°
     Video Çıkışı CCIR, 50 Hz
Göze Zararsız Lazer Mesafe Bulucu
    Lazer Tipi Erbium-Glass, 1.54 μm
    Menzil 20 km
    Hassasiyet 5m (1 sigma)
Lazer Hedef Noktalayıcı
    Dalga Boyu 830 nm
    Güç > 10 mW
    Çalışma Modları Darbeli / Sürekli
Sayısal Pusula
    İstikamet Açısı Hassasiyeti 23 mils (RMS)
    Yükseklik Açısı Hassasiyeti 5 mils (RMS)
Yer Konumlama Sistemi (GPS) Alıcısı

 

KAYNAKLAR:

www.aselsan.com.tr

www.hurriyet.com.tr

www.turkiyegazetesi.com.tr

 

 

OSMAN TEKELİ

Yorumlar Kapatıldı