Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Akdeniz’de Türkiye Karşıtı Yeni İttifak

Türkiye Cumhuriyeti’nin haklarını talep ederek Akdeniz’de attığı adımların karşısında duran ve her gün çoğalan “ittifaklar” zincirlerinden birisi de “Mavi Bayrak” ittifakı.

İsrail’in ev sahipliğinde gerçekleşen Mavi Bayrak Tatbikatı’na bu sene Amerika Birleşik Devletleri, Yunanistan, İtalya ve Almanya katılım sağladı. İsrail ile birlikte  5 ülkenin katılım sağladığı tatbikata Almanya’dan 130 askeri personel ve savaş uçakları katılım sağladı. Tatbikatta 1.000 askeri personel ve 50 savaş uçağı bulunuyor.

Almanya’ya göre bu tatbikatta icra edilen senaryolar Almanya’ya iyi deneyim kazandırıyor. Özellikle Negev Çölü’nde icra edilen senaryolar ve egzersizler ülkelerin birlikte çalışabilirliğine katkı sunuyor.

2inci Mavi Bayrak Tatbikatı’ndan bir fotoğraf. Alman Hava Kuvvetleri’ne ait Eurofighter Typhoon savaş uçağın İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait F-15 ile birlikte pist başında

İkinci Mavi Bayrak

İsrail’in en sahipliği gerçekleştirdiği bu tatbikatın ilki 2017 yılında icra edilmişti. 2019 katılımcılarının yanı sıra Hindistan ve Polonya’da 2017’deki tatbikata katılmışlardı. Ancak 2019 yılındaki Mavi Bayrak tatbikatında bu iki ülkenin katılım sağlamadığı gözüküyor.

Mavi Bayrak tatbikatında ülkeler ortak hava-kara egzersizleri gerçekleştiriyor ve çeşitli senaryolara karşı ortak mücadele eğitimi alıyorlar.

Akdeniz’de İlginç İttifaklar

Enerji rezervleri ve stratejik konumu ile son derece ilgi çekici bir hal alan Doğu Akdeniz, kıyı ülkelerin yanı sıra global güçlerinde dikkatini çekiyor ve bölgede söz sahibi olabilmek için çeşitli ittifaklar yaratılıyor. Bu ittifaklar arasında Mısır-Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan, Ürdün-Filistinİsrail-Yunanistan ve GKRK, Yunanistan-İsrail ve GKRK gibi ülkeler bulunuyor. Ağırlıklı olarak Yunanistan ve GKRK ekseninde oluşturulan ittifaklar, bölgede askeri açıdan varlık oluşturulması düşüncesi ile yaratılıyor.

 

Yorumlar Kapatıldı