Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

İsrail F-35’leri S-400’e Yakalanmıyor

İsrail merkezli medya kuruluşu NZIV, İsrail Hava Kuvvetleri’nin F-35A’lar ile Suriye’nin başkenti Şam’ın üzerinden geçtiğini ve çok ileri noktalarda operasyonlar gerçekleştirdiğini, Rus S-400 ve S-300 hava savunma sistemlerinin F-35’i tespit etmekte etkisiz kaldığını bildirdi.

NVIZ’in hazırladığı rota görseli

NZIV, İsrail’in dilediği gibi gizli operasyon gerçekleştirebileceğini bildirdi ve neden olarak Rus hava savunma sistemlerinin F-35’leri tespit edemediğini gösterdi.

ABD İsrail’i Uyarmıştı

Amerika Birleşik Devletleri, İsrail’i “F-35 operasyonları ile sınırları zorluyorsunuz” açıklaması ile uyarmıştı. Ağustos ayında Trump’ın Netenyahu’ya aktardığı bu açıklamanın nedeninin İsrail’in son dönemlerde sıklıkla F-35’ler ile Irak’a düzenlediği operasyonlar ve ABD-Irak ilişkilerindeki gerilemeler olduğu biliniyor.

İsrail, İran’ı Irak’ta F-35’leri İle Vurmuştu

İsrail, Ağustos ayında Irak’ın Kerkük şehrinin yakınlarında yer alan İran destekli Hashd Al-Shaabi Üssü’ne saldırı gerçekleştirmişti. Aynı ay içerisinde yine Irak’ta bulunan İran’a ait Ashraf Kampı’nada F-35A’lar ile saldırı gerçekleştiren İsrail harekat kabiliyetini envanterine dahil ettiği F-35’ler ile arttırdı.

Yorumlar Kapatıldı