Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Yunanistan’ın Ege’deki Üstünlük Çabaları

Yunanistan, gelecek zaman içerisinde zorlanacağı ve üstünlüğünü kaybetmeye başlayacağı Ege semaları için yeni adımlar atıyor. Hali hazırda Ege’de uçuş gerçekleştiren İHA’lar için savaş uçağı kaldırmak zorunda kalan Yunanistan, Türk Hava Kuvvetleri’nin 5. nesil savaş uçağı F-35A’ya karşı koyabilmek ve Ege’de üstünlük yarışında geriye düşmemek adına envanterindeki 85 adet F-16‘yı Block 70/72’ye yani F-16’nın en son versiyonu olan F-16V seviyesine modernize ettiriyor.

Lockheed Martin tarafından yapılan bu modernizasyon paketi yakın zamanda başlayacak. Lockheed Martin’den bir yetkili, Yunanistan ile firmalarının 70 yıldır ortaklık ilişkisi yürüttüğü ve F-16, C-130 ve P-3 gibi ürünlerde dahil pek çok alanda birlikte çalıştıklarını dile getirdi. Yetkili ayrıca modernize edilen F-16’ların Türk F-35’leri ile bölgede silahlanma dengesini koruyacağını ancak F-16’ların F-35’ler gibi gizlilik özelliğinin olmadığını da belirtti.

İlk 2 yıl boyunca yani 2020’ye prototip ve sistemlerin üzerinde testler sürecek. Türk Hava Kuvvetleri, uzun vadeli programında envanterini genç ve teknolojik tutmak adına F-35, TF-X ve F-16 modernizasyonu gibi projelere güveniyor. Ayrıca hava kuvvetlerimizin elde edeceği Hürkuş-C, yeni İHA sistemleri, hava SOJ gibi sistemler ile birlikte ciddi ölçüde güç kazanacak.

2019 yılının Temmuz ayında teslim edilmesi planlanan ve 2020’ler gibi aktif halde olması düşünülen S-400 hava savunma sistemi, Hisar-A/O ve EUROSAM ile birlikte geliştirilen yeni hava savunma sistemleri de düşünülecek olunursa hava kuvvetlerimizin şu anda görev olarak üstlendiği ‘füze koruma görevi’de kuvvetimizin sırtından alınacak ve hava kuvvetlerimiz daha operasyonel bir durumda olacak.

Yorumlar Kapatıldı