Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Hava SOJ Projesi

Türk Ordusu’nun yeni nesil taarruz kabileyetlerini bir üst seviyeye çıkaracak Hava SOJ Projesi kapsamında; ordumuza hava platformunda uzaktan elektronik destek ve elektronik taarruz yeteneklerinin kazandırılması hedefleniyor.

Proje Savunma Sanayi Başkanlığı ve Aselsan arasında 9 Ağustos tarihinde imzalandı. İmzalanan proje ile 4 adet Hava SOJ sisteminin 2023-2025 yılları arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

Hayata geçirilecek proje ile düşman radarları, haberleşme sistemleri köreltilerek etkin operasyonlara katkı sağlaması bekleniyor. Aselsan’ın Kara SOJ projesinden sahip olduğu tecrübe, Hava SOJ projesinde kullanılarak Türk Ordusunun etkin elektronik taarruz yeteneklerinin arttırılması hedefleniyor.Hava SOJ’un, KORAL olarak adlandırılan Kara SOJ projesinden daha üstün özelliklere sahip olacağı belirtilmektedir.

Hava SOJ Düşman Sistemleri Köreltecek

Geliştirilecek elektronik harp görev sistemlerinin tamamı ülkemizde, milli olarak geliştirilecek ve üretilecek. Sistemin entegre edileceği ticari  uçakların tüm sertifikasyon ve modifikasyon işlemlerinin milli imkanlar ile Türkiye’de yapılması hedefleniyor. Bu süreçlerde daha önceden tecrübesi olan TUSAŞ’ın görev alması bekleniyor.

Dünya genelinde bu teknolojiyi üretebilen ülkeler oldukça az sayıda…

IDEF’te yer alan Hava SOJ Sistemi

Hava SOJ Özellikleri

  • Düşman haberleşme sistemlerinin tespiti, köreltilmesi ve aldatılması
  • Düşman radar, hava savunma erken ihbar sitemlerinin tespiti ve köreltilmesi ve aldatılması
  • Yüksek irtifada uzun süre kalma kabiliyeti
  • Yerdeki operasyon merkezine anlık veri aktarma kabiliyeti
  • Geniş frekans bandında etkinlik

Yorumlar Kapatıldı