Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

“MAVİ VATAN”, YUNANİSTAN’IN İÇİNİ KARARTTI

Türkiye’nin Libya ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan etmesi gerektiğine yönelik yorum ve haberler, Yunanistan güvenlik uzmanlarını endişelendirdi.

Daha önce Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosluğunda Ticaret Ataşesi kimliğiyle görev yapan ancak aslında Yunan istihbaratına çalışan Savvas Kalenderidis bir Türkiye uzmanı ve Türkçe ile Kırmançiyi ana dili gibi konuşuyor.

Kalenderidis, Yunanistan ve Girit’teki bazı yayın kuruluşlarında yayınlanan yorumunda, Yunanistan’ın bir an önce Libya üzerinde etki kurması gerektiğini, aksi takdirde Türkiye’nin Libya ile MEB anlaşması imzalayarak Akdeniz’de büyük bir sınıra sahip olacağını belirtti.

Kalenderidis,

“Trablus hükûmeti Türklerle münhasır ekonomik bölge anlaşması yaparsa bu Yunanistan için büyük bir yenilgi olacak.” dedi.

TÜRKLER İKİ YÖNLÜ PLAN UYGULUYOR

Türkiye’nin ‘Mavi Vatan’ doktrinine de dikkat çeken ve bu doktrini uyguladığını belirten Kalenderidis,

Yunan Dışişleri Bakanlığının bu olasılığı engellemek için uluslararası arenada çok hızlı davranması gerekiyor. Ayrıca Türkler iki yönlü bir plan uygulayarak bir yandan ‘Mavi Vatan’ doktrini ile Ege‘de ve Doğu Akdeniz‘de Yunanistan’ın egemenlik haklarını elinden almaya, diğer yandan göçmen akınlarıyla Yunan iç siyasetinde ve demografik dengesinde büyük değişiklikler yapmaya çalışıyor. Yunan siyasetçiler ise bu geniş plan kapsamında gerekli acil tepkileri göstermiyor” yorumunu yaptı.

Yorumlar Kapatıldı