Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

TÜRK DENİZ KUVVETLERİ GÜCÜNÜ ARTIRIYOR, YUNANİSTAN DİKKATLE İZLİYOR

Burak sınıfı korvetler Türk Deniz Kuvvetlerine Fransa’dan gelmişti.

Türk Donanmasının belirli ihtiyaçlarının karşılanması kapsamında yıllardır başarıyla görev yapıyor.

Burak Sınıfı Korvetlerden F505 Borda Numaralı TCG Bafra

Türk savunma sanayisinde yaşanan baş döndürücü gelişmeler, bu korvetlerin özellikle silah sistemlerinin milli imkanlarla güncellenmesini de gündeme getirdi.

80 metrelik boyuyla MİLGEM Ada sınıfı korvetlerden neredeyse 20 metre daha küçük olan Burak’lara, ROKETSAN tarafından geliştirilip üretilen Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi UMTAS entegre edildi ve test atışlarında büyük başarı kaydedildi.

Türk Silahlı Kuvvetleriyle ilgili her gelişme doğal olarak Yunanistan tarafından yakından takip ediliyor.

Yunanistan merkezli Ptisidiastina adlı internet sitesinde yer alan haberde,

“Türkler Fransız menşeli korvetlerini modernize ederek üzerine kendi silahlarını koyuyorlar. Bu kapsamda Türkler tarafından geliştirilen UMTAS güdümlü füzesi bir süre önce başarılı bir şekilde atıldı ve videosu yayınlandı” ifadeleriyle bir haber yer aldı.

Haberde, “Bu gemiler eski ve sürati düşük olabilir ama özellikle harekât imkan kabiliyetleri ve Türklerin kendi yaptıkları silahlarla donatılınca, Türk donanması için önemli hale geliyor” yorumu yapıldı.

Burak sınıfı korvetlerin özellikle kıyı bölgelerinin kontrolünde ve Kıbrıs açıklarındaki devriye görevlerinde kullanıldığı belirtilen haberde,

“Türkler bu gelişmelerin üzerine bir de bu gemiden attıkları UMTAS’ı kendi yaptıkları insansız hava araçlarına monte etmeye çalışıyorlar. Aynı zamanda bu gemilere “Denizgözü” isimli UMTAS füzesini yöneltecek bir sistem de monte ediyorlar. Türkler böylece bu gemilere, ABD’nin kıyı muharebe gemisi görevlerine benzer görevler yükleyecekler. Bu sayede kendi inşa ettikleri silahlarla bölgede daha güçlü olacaklarını düşünüyorlar” ifadeleri yer aldı.

ASELSAN DENİZ SİSTEMLERİ İLE DİKKAT ÇEKİYOR

Türk savunma sanayisinin öncü kuruluşu ASELSAN, özellikle son dönemde denizaltı tespit ve keşif, su üstü hedeflerin tespiti ve takibi gibi konularda geliştirdiği çözümlerle dikkatleri üzerinde topladı.

ASELSAN, özellikle “Fersah” sistemi ile su altı hedef tespiti konusunda ciddi bir teknolojik aşama kaydetti.

Yorumlar Kapatıldı