Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Rus Uçakları Neden Tercih Edilmiyor ?

Herkesin merak ettiği bazı sorulara ;

“ Neden Rus Uçakları alınmıyor ?”, “ Mig-29 alsak nasıl olurdu ?”, “ SU-35 varken F-35  de uçak mı ?” açıklık getirebilmek adına bu makaleyi kaleme almak istedim.

mig29smt_777_090819-5

Öncelikle şuan için Rus uçağı almamız bize tahmin ettiğimiz kadar fayda sağlar mı onun cevabını verelim. Tabi bu benim kişisel görüşüm, ancak bu alandaki araştırmalarıma ve edindiğim bilgilere dayanarak söyleyebilirim ki tahmin ettiğimiz faydayı sağlamayacaktır. Neden dersek; biz teknolojik anlamda batı ekolüne ABD ekolüne uyum sağlamış bir ülkeyiz. Uçaklarımızdan, mühimmatlarımızdan, tankımızdan topumuzdan tutun en ufak şeye kadar zamanla bu ekole alışmışız. Bu anlamda Rus teknolojisi bize çok ters.

gul-f-16-pilotu-olduvuqfhd8ddkamxs6sljxrrq

Şöyle bir gerçek var ki biz hemen bu akşam Rusya’dan uçak alsak o uçakları hemen yarın kullanamıyoruz. Bu iş arabalara benzemiyor, BMW ile AUDİ gibi bir fark yok aralarında . Olay çok çok farklı. Biz bir Rus uçağı aldık diyelim, bunun en başta pilotlara tip eğitimi verilmesi var. Bu eğitim bittikten sonra eğitim gören pilotların buraya gelip diğer pilotları da eğitmesi var. Sonrasında  bu uçağın yer bakım ekibinin eğitilmesi var. Bu bakım ekiplerinin yetişmesi var, pilotlarda ekiplerde yetiştikten sonra bu uçağın operasyonel olarak kullanılması var, bu hale gelebilmek için zaten yıllar geçmesi gerekiyor, bu yılların üstüne birde aldığımız uçağı layıkıyla yani tam performansıyla (Tabir-i caizse F-16 gibi) kullanmak için de tecrübe kazanmak lazım yani yine bunun içinde birkaç yıl geçmesi gerekiyor. Bunlar yoluna girdikten sonra iş bitiyor mu? Hayır… Çünkü bizim savunma sanayimizin geliştirdiği bir sürü ürün var, SOM var, NEB var, HGK, LGK, KGK ve Teber gibi ABD menşeili Mark serisi bombalarda kullanılan yerli güdüm kitleri var, Gökdoğan ve Bozdoğan Hava-Hava füzeleri var, hedefleme ve lazer işaretleme için Aselpod var. Biz haliyle bu ürünleri o uçaklarda kullanmak isteyeceğiz. Bunun içinde kaynak kodları gerekiyor. Kaynak kodlarını almak içinde muhtemelen bir müddet Rusya’nın nazını çekeceğiz. Kaynak kodlarını da aldık diyelim yine işimiz bitmiyor çünkü Bugün ASELSAN’ın, ROKETSAN’ın, TAI’nin, Tübitak-SAGE’nin yaptığı yukarıda saymış olduğum bütün ürünler ABD teknolojisine uyumlu. ABD Teknolojisi de Rus teknolojisine ters demiştik yazının en başında. Dolayısıyla bu firmalarımız bu ürünleri sil baştan yapmak durumunda kalacak. SOM ve NEB gibi mühimmatları Rus uçaklarına entegre etmek için uğraşacak. Sonuçta kanadın altına takınca iş bitmiyor. Bunların aylarca sürecek atış testleri vb. testler olacak. HGK, LGK, KGK ve Teber güdüm kitlerinin Rus menşeili genel maksat bombalarına uyumlu hale getirilmesi için zamana ihtiyaç olacak. Kısaca tüm sistemler için bu iş bu şekilde.

5rapscitxbgulpo7vzsoxjgwi4

Bu durumların hepsini alta alta yazıp toplayacak olursak varacağımız sonuç milyarlarca lira masraf ve yıllar süren çalışmalar. Netice de ise harcadığımız zaman ve paranın buna değip değmeyeceği gibi bir ikilemde söz konusu… Bu konu tartışılır ancak benim şahsi görüşüm %80-%90 oranında buna değmeyeceği. Sebebi bunların hayata geçmesi için gereken sürede zaten F-35 uçaklarının envantere girmiş olacağı ve belki TF-X’in somut olarak iyi şekilde ilerleme kaydetmiş olacağı. Yani zaten ihtiyacın karşılanması için yeni uçaklar teslim alınmaya başlanmış bir yandan da milli uçakta ciddi gelişmeler kaydedilmiş vaziyetteyken zaten üçüncü farklı tip bir uçak kullanmak için bir sebep yok. Bunun haricinde zaten F-35 masrafları başta olmak üzere diğer alanlardaki masraflar hasebiyle de ekonomik anlamda çok rahat olamayacağımız aşikar.

art-russian-su-27

Şimdi aklınıza şöyle bir soru gelebilir: “Ee hemşerim peki mesela F-35’de pilotların ve bakım ekibinin tip eğitimi olmayacak mı ?” Bununda cevabı var elbette. Tabii ki tip eğitimleri olacak ancak teknoloji aynı teknoloji, mühendislik aynı mühendislik olduğu için bu konuda ciddi bir süreç yaşamayacağız. Bunu gerçek hayattan şöyle örneklendirebiliriz: halihazırda binek otomobil kullanmayı bilen birisine kamyon gibi farklı bir kulvardan araç verirsek, hiç araba kullanmayı bilmeyen birine göre daha hızlı öğrenip daha başarılı olacaktır. Ya da misal Almanca öğrenmek isteyen 2 kişiden biri İngilizce biliyor, diğeri bilmiyor olsun. İşin sonunda İngilizce bilen kişi daha kolay ve hızlı bir biçimde Almanca öğrenebilir ancak hiç bilmeyen kişi daha zor öğrenir. Kısaca olayı bu şekilde özetleyebiliriz. Teknoloji aynı teknoloji, mühendislik aynı mühendislik…

mig-35-2-759

Teknolojik uyumun pilotaj eğitimi, bakım ekibi eğitimi ve milli ürünlerin entegrasyonu gibi konuların yanısıra bir başka konuda daha yine büyük önemi var. O da haberleşme ağı. Bizim hava kuvvetlerimize, deniz kuvvetlerimize, kara kuvvetlerimize ve jandarmamıza bağlı neredeyse tüm unsurlar her daim birbiriyle iletişim sağlayabilecek yeterliliktedir. Örneğin hava araçları Link-16 denilen bir haberleşme ve iletişim sistemi ile birbirine bağlıdır. Bu sistem sayesinde bir F-16 bir başka uçağa ya da bir başka hedefe saldırmak maksadıyla kilit atıp, kilitlendiği hedefi yanındaki bir diğer F-16’nın ekranına aktarabilir. Benzer şekilde örneğin bir hedef tespit eden E7-T AWACS uçağımız F-4 uçaklarına bu hedefi aktarabilir. Havada uçan uçakların radarı ile yerde olan radarlar birbirine bağlanabilir, bununla beraber hava savunma sistemi yada birlikte çalışabilir sistemler sorunsuz ve yüksek performansla kullanılabilir. Bunun yanında birbirini tanıyan sistemlerde , bir insansız hava aracının lazerle işaretlediği hedefe bir F-16 uçağı bomba atabilir veya bir F-16’dan lazerle işaretlenen yere bir F-4 uçağından atış gerçekleştirilebilir.

 

maxresdefault

 

Hal böyleyken takdir edersiniz ki yazılımsal yani teknolojik olarak birbirini tanımayan sistemler harp sahasında beklentilerin altında bir performans sergileyecektir. Birbirine uyumlu olmayan, bağlantılı olmayan, senkronizasyon sağlayamayan yani kısaca iletişim eksikliği olan araçlarla savaşa girmek pek akıllıca olmaz. Fakat tabi; belki şartlar öyle gerektirdiği için belki başka bilmediğimiz sebeplerle ordusunu bu şekilde teçhiz eden ülkeler de yok değildir. Pakistan, Mısır, Hindistan, Venezuela gibi ülkeler hem doğu bloğu hem batı bloğu teknolojiye sahip uçaklar kullanmaktadır. Aklınıza “Onlar bu sorunu yaşamıyor mu?” diye bir soru gelebilir. Bunun cevabı tabii ki evettir. Bu şekilde iki farklı teknoloji kullanan ülkeler gayet yukarıda saymış olduğum tüm olumsuzlukları yaşamış ve yaşamaya devam etmektedirler. Örneğin biri ABD menşeili diğeri Çin menşeli iki savaş uçağı otomatik hedef paylaşımı yapamaz, Rusya menşeli AWACS uçağından Fransa menşeli uçağa hedef aktarımı gerçekleştiremez durumdadır. Bu da her ne kadar uçak çeşitliği manasında avantaj gibi gözükse de savaş alanında iletişim eksikliği dolayısıyla aslında bir dezavantajdır.

viasat-small-tactical-terminal-14-aug-2014

İşte tüm bunları hesaba kattığımızda Rus uçaklarını tercih etmek şu saatten sonra bizim için tahmin ettiğimiz kadar faydalı olmaz. Bunu bundan 10-15 yıl önce konuşsaydık evet Rus uçaklarına ve Rus teknolojisine geçmek faydalı olarak değerlendirilebilirdi ancak özellikle Milli Muharip Uçak projesinin başladığı ve bundan 15-20 yıl sonra TF-X lerin kullanılacağını göz önüne alırsak, fighter dediğimiz “Muhrip Jet” uçakları için Rus pazarı bizim adımıza kapandı gibi bir şey. Tabii ki ileride ne olacağını bilemeyiz gelecek yıllarda TF-X operasyonel hale gelene kadar uçak alımı ihtiyacımız su yüzüne çıktığında bakarsınız bir Rus uçağı alınabilir. İhtimali var yani. Ancak yukarıda sıraladığım sebeplerden ötürü bizim zannettiğimiz kadar faydalı olmaz. Ki zaten yetkili mercilerinde tercih edeceğini zannetmiyorum. Bu yüzden zaten bu konular hakkında konuşulduğunda F-16 V ya da ek F-35 haricinde uçak alımına pek ihtimal vermiyorum. Ama tabi yine altını çiziyorum ki yarının ne getireceği belli olmaz. Rusya ile pozitif yönde ilerleyen ilişkilerimizle birlikte gözlemlerim ve tahminlerim pek tabii ki hatalı çıkabilir.

fg15-2299_004-f16-confrm-v2-2-f-16s

Kafalara takılma ihtimali olan bir diğer konu için de bir dipnot bırakayım: Rusya ile ortak bir uçak üretilirse bu çok farklı bir konu olur. Bu sebeple onu bu yazı ile bir tutmayalım. Uçağın teknolojisinin bizim tarafımızın mı ağırlıkta olacağı, Rus teknolojisinin mi ağırlıkta olacağı, hangi mühimmatlara uyumlu olacağı, hangi görev için geliştirileceği vs. gibi detaylar bilinmeden bu konu hakkında yorum yapmak pek sağlıklı olmaz. Sadece şunu söyleyebiliriz ki eğer Rusya benim dediğim gibi olacak, bana bağımlı olacak, benim teknolojim geçerli olacak derse o zaman yukarıda yazdığım gibi bir sürü sebepten o proje de çok fazla faydalı olmayacaktır.

Abdullah BEKCİ – #SavaşanŞahin

5 Yorumlar
 1. Taner says

  Bende yazınızı okumaya başlarken rus uçaklarının teknik yetersizliğinden bakım maliyetlerinin yüksekliğinden bahsedeceğinizi umarak büyük bir iştahla okumaya başlamıştım.
  Burda sorulacak en önemli soru “Ülkeler Neden Silahlanır” sorusu olacaktır..
  Hemen onada cevap vereyim. Olağan üstü durumlarda kendilerini savunmak için değilmi!..
  Biz yıllarca Amerikan silahlarıyla donattık ordumuzu. Simdi dost dediğimiz kati kati yapmaz dediğimiz ülke bizim burnumuzun dibinde bizim hasmımızı silahlandırıyor. Hemde geçmişte olduğu gibi hafif silahlarla değil.. Tankıyla topuyla tüfeğiyle. Bir uçak kaldırırım hepsini bombalarım hülyalarına kapılma hemen. Sana O uçağı, O Bombayı satan on off dümesini de elinde tutuyor.
  Bizim önümüzde kıbrıs harekatı gibi bir ders varken oturup su kadar zamanda kendi uçağımız yaparız deme lüksümüz olduğunu düşünmüyorum. He yapmak konusunda da geç bile kaldık hızlandırmamız da lazım hatta.
  Kader bizi mecbur bırakmadan biz önlemimizi almalıyız. Daha düne kadar o saydığın hem batı hem rus sistemleri kullanan ülkeler arasında Almanya da vardı..Simdi kendi uçaklarını kullanıyorlar.
  Savaşın içinde bizde varız artık. Yokken bile bir delinin birini öldürmesi bir ülkeyi hatta tüm dünyayı savaşa sürükleyebiliyor. Geçmişte gördük ve yaşadık bunları..

  1. Abdullah Bekci says

   Bugüne kadar on/off yapılan kaç adet uçak gördüğünüzü merak ettim açıkçası. 74 de Kıbrıs’ta, 90 larda Kuzey Irakta ve Kardak’ta, daha geçen sene Fırat Kalkanında, hatta iki gün önce Kandil de bu uçaklar off yapılamıyordu sanırım?

 2. Abdullah Bekci says

  Keşke yüzeysel değilde biraz derinlemesine araştırsaydınız. Ne olmuş Falkland savaşında? Komplo teorisyeni mayın uzmanlarının klasik argümanı Fransa İngiltereye kodları verdi füzeler etkisiz hale geldi değil mi? Sizde hiçbir şekilde sorgulamadan bunu yediniz?

  Biraz detayını araştırırsanız o off yapılan füzelerin savaşta ingilizlere ait 2 gemi batırıp 1 gemiye ağır hasar verdiğini öğreneceksiniz. Ayrıca zaten Arjantinin elinde 10 taneden az füze olduğunu da öğreneceksiniz. Bakın 10 bile değil daha az. Sayı kesin olarak bilinmiyor ancak 4 diyen var, 7 diyen var, 8 diyen var ama 10’u geçen yok. Bak düşün adamlar Off yapılan 10’dan az füzeyle neler neler yapmışlar. Ya birde Off yapmasalarmış ne olurmuş ki? 😉

  Savaş başladığında Arjantin Fransaya Exocet füzesi siparişi vermiş Fransa ise Arjantine ambargo uygulayarak başka füze satmamıştır. İngiltere’ye ise bu füzenin kodlarını değil çalışma mantığını yani algoritmalarını vermiştir. Gemi füzenin radarına yakalandıktan sonra yapacağı hareketler kilitlenme açıları Elektronik harp cihazına güdümlenme gibi. Bunlardan yola çıkarak İngilizler karşıt savunmalarının salınım sıra ve frekansını değiştirip yeni bir strateji geliştirmişlerdir. Yani öyle bir “kill code” yok, düğmeye basınca füzeyi etkisiz hale getiren. O sırada İngilizler frekans kodlarını çözmüşlerdi hatta kullanabilmek için patent dahi almaya kalkıştıkları bilinmektedir.

  Hasılı İngilizlerin Fransızlardan aldıkları şey füzeyi etkisiz hale getirme kodu değil, füzeden kaçma tekniğidir…

  Umarım bir sonraki argümanınız Saddamın olmayan F-16’larının nasıl kalkamadığı, Mısır’ın ani bir baskınla yerde imha edilen savaş uçaklarının neden kullanılamadığı, Irak’ın 9 ingiltere tornadosunu düşüren Hava Savunma Sistemi, Kritik bir parçası sökülmek suretiyle uçuş öncesi sabotaja uğrayan Eşref Bitlis’in uçağı gibi örnekler olmaz…

  Bakın başka bir yoruma cevap olarak yazmışım: 74 de Kıbrıs’ta, 90 larda Kuzey Irakta ve Kardak’ta, daha geçen sene Fırat Kalkanında, hatta iki gün önce Kandil de bu uçaklar off yapılamıyordu sanırım? Yoksa nasıl çatır çatır çalıştılar ki?

 3. Servet says

  Merhaba Sy Abdullah Bey
  Lafı uzatmadan söyleyeyim .
  Biz de 3 gün önceden 3 gün sonrasını görebilecek kafa olsaydı başımız da PKK Feto gibi belalar olmazdı. Bugün kendi savunma sanayimiz olur İngiltereye uçak motoru ,Almanya ya Tank motoru, ABD de F35 diye , Rusya ya da S400 diye sormazdık.
  Şimdi gelelim OFF durumuna bak PKK FETO belası başımızda nasıl OFF yaptılar gördünüz mü ?
  Ayrıca kaynak kodlar önemlidir uzaktan cep telefonunu kilitleyen adam uçağını da düşürür. Bunu bize ispat etmeye mecbur değil .

  1. Abdullah Bekci says

   PKK / FETO belası nasıl OFF yaptı anlayamadım? Her gün her gün İncirlik ve Diyarbakır başta olmak üzere uçaklar gezinti yapıp geliyorlar sanırım? Hayır bilmesem, işin içinde olmasam harbiden OFF yaptılar diyeceğim…

   Lütfen cep telefonunu kilitliyorlar, arabayı kontrol ediyorlar vs. gibi eskimiş örnekler vermeyin, ABD’nin insansızlaştırıp canlı hedef yaptığı QF-16 / QF-4 / QF-104 gibi uçaklardan bahsedin. Bunlar neden insanız olarak uçurulmak için tekrar bilmem ne kadar süren oldukça geniş çaplı bir modernizasyona ihtiyaç duyuyor o zaman? Madem öyle uzaktan kontrol etme becerileri var neden böyle tekrar elden geçmeye, güncellenmeye ihtiyaç duyuyorlar? Bunlardan bahsedin bence… Ve yine söylüyorum, yüzeysel olmasın mümkünse…

Yorumlar Kapatıldı