Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

PARS III 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı

Adını bir zamanlar Anadolu’da yaşayan bir leopar türünden alan Pars düşük ve yüksek yoğunluklu çatışma bölgelerinde kullanılmak üzere tasarlanan taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracıdır.

30.000 kg azami yüke sahip olan Pars 100 km/sa azami hızı ve 800 km gibi bir menzil ile dikkat çekiyor. Pars 8×8,aks yakınlığı ve dengeli bir yerleşime sahip. Bu çalışmaların neticesinde yumuşak ve gevşek zeminde rahat hareket imkanı ve kısa frenleme mesafesi kazandırılmış. Bunların yanı sıra %60 dik,%30 yan eğimde hareket edebilmekte olan araç 70 cm dik engel, 200 cm uzunluğundaki hendekleri rahatça geçebilmektedir.

Pars 8×8

Pars 8×8’in   dezavantajlarını azaltmak için patlamaya ve delinmeye karşı yakıt tankına özel zırh vardır. Ayrıca acil durumlar için zırhın altında ekstra yakıt tankı mevcuttur.

Patlak tekerle yoluna devam edebilmesi için lastiklerinin içine katı diskler yerleştirilmiştir. Zırh sistemi mayına karşı tasarlanmıştır. Aracın içindeki koltuklar,personeli bombalı saldırılarda en iyi şekilde koruyabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Araç hem personel taşımak hem de muharebede görev almak için üretilmiştir.

Pars’ın 7 farklı özelleştirilmiş tasarımı bulunuyor;

  • TTZKA Taktik tekerlekli zırhlı keşif aracı çift kişilik kule, 30mm top ve 7 personel taşıma kapasitesine sahiptir.
  • TTZMA Taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracıdır.12 kişi taşıma kapasitesine ve 25 mm topa sahiptir.
  • TTZPT Taktik tekerlekli zırhlı personel taşıyıcı 12 kişi taşıma kapasitesine ve uzaktan kumandalı 12.7mm silah sistemine sahiptir.
  • Zırhlı komuta yeri aracı(tabur ve tugay düzeyinde komuta personeli ile entegre görev elemanları taşımak için tasarlanmıştır.
  • TTZHA(Taktik tekerlekli zırhlı havan aracıdır.120mm top ve havan personeli dahil 4 personel taşıma kapasitesi vardır)
  • TTZKA(Taktik tekerleki zırhlı kurtarma aracı içinde bulunan hidrolik vinç sayesinde kurtarma operasyonu icra edebilir)
  • TTZAA(Taktik tekerli zırhlı ambulans aracı oturur durumda 8 hasta ve ya 2 sedyede 4 oturur vaziyatte hasta taşıma kapasitesi vardır)

pars-iii-8x8-content

Pars zırhlısının en çok dikkat çeken yönü yüksek manevra yeteneğidir. Her bir teker için ayrı dönüş yeteneği ile sınıfının en düşük dönüş yarıçapına(<8m) sahiptir. Eğimli arazilerdeki başarılı hareket kabiliyeti, yumuşak zeminde rahat hareket edebilmesi ile arazide ordumuzun hareket kabiliyetini artıracaktır. Özellikle çamurlu ve eğimli arazilerde etkin rol alabiliyor.

Yorumlar Kapatıldı