Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Pakistan’ın Ada Sınıfı Korvetleri

Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin siparişini verdiği 4 adet Ada sınıfı korvetin ilkinin kaynak işlemi düzenlenen tören ile İstanbul’da gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın attığı kaynak işleminin ardından Kınalıada‘nın teslim töreni icra edildi.

5 Temmuz 2018 tarihinde imzalanan anlaşmaya göre ilk iki adet Ada sınıfı korvet Türkiye Cumhuriyeti’nde (İstanbul’da), son iki adet Ada sınıfı korvet Pakistan’da (Karaci’de) üretilecek. İlk geminin 2021 yılında deniz indirilip testlerine başlanması planlanıyor. Elde edilen bilgilere göre gemilerin ilki 2023 yılında teslim edilecek ve altı aylık zaman aralıkları ile 4 gemi teslim edilecek. Tüm teslimatların en geç 2025 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Pakistan MILGEM korvetine kaynak atarken çekilmiş bir fotoğraf

Pakistan’ın Adasında’ında hangi silahlar kullanılacak?

Henüz bilinmeyen bu gizli duruma askeri uzmanlar bazı öneriler ile aydınlık kazandırıyor. Pakistan’ın Ada sınıfı korvetlerde Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı şirketlerinden ROKETSAN’ın geliştirdiği Atmaca anti-gemi füze sistemi ve ASELSAN’ın geliştirdiği Gökdeniz CIWS sistemini kullanacağı tahmin ediliyor. Buna ek olarak Türkiye’nin geliştirdiği elektronik ve optik çözümlerinin de Pakistan korvetinde kullanılacağı tahmin ediliyor.

Pakistan’ın Ada sınıfı korvetlerinde kullanılacak silah sistemleri için Türk ve Pakistanlı yetkililerin görüşmeler gerçekleştirdiği bildirilmişti.

 

Yorumlar Kapatıldı