Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

NATO En Büyük Tatbikatına Hazırlanıyor

Dünyanın en güçlü savunma ittifaklarından birisi olan NATO, 2002 yılından bu yana düzenleyeceği en büyük ve kapsamlı askeri tatbikatı TRJ2018 yani Trident Juncture 2018 için hazırlık yapıyor.

Norveç’te 25 Ekim ile 7 Kasım tarihleri ​​arasında düzenlenecek olan Trident Juncture-2018 tatbikatına 29 NATO müttefikinden 45.000 personel katılım sağlayacak. 70’ten fazla savaş gemisinin ve 10.000 paletli/zırhlı aracın ve 150’yi aşkın savaş uçağının katılacağı tatbikat, Rusya Federasyonu’nun Sovyet döneminden bu yana düzenlenen en büyük askeri tatbikatı olan Vostok-2018‘e bir cevap niteliği taşıyor.

NATO’dan bir yetkili Cuma günü Pentagon’da bir basın konferansı verdi ve tatbikat hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Yetkili tatbikat amacının ittifakın işbirliğini denetlemesi ve egzersiz gerçekleştirmesi olduğunu belirtti. Lojistik, hava/kara/deniz platformlarının uyum ve hedefe karşı egzersiz çalışmalarının da bulunacağı tatbikat Norveç’in Kuzey’inde gerçekleştirilecek.

Türk Deniz Kuvvetleri Norveç Seyrinde!

Alman ve İngiliz orduları Norveç’e zırhlı araçlarını ve birliklerini sevk etmeye başladı. Demiryolu başta olmak üzere denizyolu, karayolu ve havayolu kullanılarak Norveç’e personeller ve zırhlı araçlar sevk ediliyor. Ayrıca pek çok ülkenin donanmasına ait unsurlarda Norveç açıklarına doğru seyir ediyor.

Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait TCG Gediz, Baltık Denizi’nde NATO hava sahasını güçlendirme görevini üstlenmiş durumda iken NATO 2. Daimi Deniz Grubu üyesi TCG Oruçreis ve grubu Norveç’e doğru seyir etmekte.

Tatbikata katılım gerçekleştirecek ülkelerin hava egzersizlerine katılması için göndereceği uçaklar görsel de gösterilmiş. Türk Hava Kuvvetleri, envanterindeki F-16’lar ile tatbikata katılım sağlayacak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’da tatbikat alanını Amerikan Donanmasına ait Nimitz sınıfı USS Harry S. Truman uçak gemisinden yakından inceledi.

Çevreciler Tatbikata Karşı

Norveç’te bazı kesimler bu tatbikata karışı durumda. Tatbikat esnasında hava/kara/deniz platformlarından icra edilecek egzersiz atışlarının çevreye ve ormana ciddi zararlar vereceği bildiriliyor.

Rusya merkezli haber ajansı olan Sputnik ise Trident Juncture 2018’in şimdiden halkı etkilemeye başladığını, demiryolları ile Norveç’e sevk edilen zırhlı araçlardan ötürü bazı demiryolları arızalandığını bildirdi. Arızalanan demiryolları ülkenin kalabalık nüfuslu bölgelerinde bulunduğu için kalabalık oluştu ve istasyonlara otobüsler sevk edildi. Sputnik bozulan demiryollarının Tynset ve Alvdal istasyonları arasında olduğunu belirtti.

Yorumlar Kapatıldı