Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Rusya’nın Dev Tatbikatı Başladı

Rusya Federasyonu’nun Sovyet döneminden sonra düzenlediği en büyük askeri tatbikat olma özelliğin taşıyan Vostok 2018 askeri tatbikatı başladı.

Vostok 2018’e katılan Çin ordusuna ait zırhlı araçlar

Çin ordusunun da katıldığı tatbikata Rus ordusundan 300 bin asker, 36 bin zırhlı araç, 1000 uçak ve 80 geminin katıldı.Çin ise 3 bin 200 asker ve uçak/tank/zırhlı araç ile Vostok-2018’e katılım sağladı.

Tatbikata katılan Çin ordusu ile Rusya birlikte eğitim faaliyetleri gerçekleştiriyor ve oluşturulan sahte hedeflere atış icra ediliyor.

Vostok 2018’e katılan Çin ordusuna ait personeller

Vostok 2018, tüm hızıyla devam ediyor. Denizde, havada ve karada yürütülen tatbikatlar Rusya Federasyonu’nun bugüne kadar sergilediği en büyük gövde gösterisi olarak nitelendiriliyor. Öyle ki askeri uzmanlar tatbikatta icra edilen eğitim faaliyetlerine ve oluşturulan sanal operasyonlara binaen Rusya’nın yeni bir bölgesel savaşa hazırlandığını iddia ediyor.

Rus Savunma Bakanlığı Vostok 2018’e ilişkin bazı videolar yayınladı: Atış Videosu  Tu-95MS Videosu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Rusya’nın barışçıl olduğunu ve icra edilen tatbikatın tamamen savunma egzersizi olduğunu bildiriyor. Rusya’nın dış politikasının tamamen yapıcı işbirliğini esas aldığını belirten Putin, bugün tatbikata katılan uçan unsurları inceledi.

Yorumlar Kapatıldı