Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

MİLLİ UYDU İMECE’NİN SON MONTAJI YAPILDI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece’nin son montajını yaptı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş’nin Kahramankazan’daki tesislerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın ev sahipliğinde bir toplantı gerçekleşti.

Toplantıya Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir,  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ile diğer kurum ve kuruluş temsilcileri de katıldı.

Toplantıda, TÜBİTAK Uzay’ın yürüttüğü yerli ve milli uydu projelerinin son durumu ayrıca TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü yetkilerince, yürütülen faaliyetler ve İmece’nin son durumuna ilişkin bilgilendirme yapıldı.

Toplantının ardından bakanlar ve beraberindeki heyet TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezinde incelemelerde bulundu ve İmece’nin son montajını gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank montaj sonrası yaptığı açıklamada, çalışmaların planlamalara uygun şekilde devam ettiğini belirtti.

İmece’nin Milli Savunma Bakanlığının ihtiyaçları doğrultusunda yerli ve milli olarak geliştirildiğini anımsatan Varank, uydunun ısıl yapı testlerinin başlayacağını duyurdu.

Varank, testlerin eylül ayına kadar başarı ile tamamlanması durumunda İmece uydusunda son üretim aşamasına geçileceğini ve uydunun gelecek yıl fırlatılabileceğini ifade etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da savunma sanayinde çok önemli gelişmeler kaydedildiğinin altını çizdi.

Gerek yazılım gerekse donanım konusunda önemli çalışmalar yapıldığını hatırlatan Akar, “Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçları da büyük ölçüde yerli ve milli olarak karşılanmaktadır. Yerlilik ve millilik oranının yüzde 70’lere varması bizler için büyük bir gurur ve övünç kaynağıdır. Önümüzdeki günlerde bu çalışmaların meyvelerinin Silahlı Kuvvetlerimizin vazifesini yapmasına çok büyük katkılar sağlayacağını da belirtmek istiyorum” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu ise İmece uydusunun Türkiye açısından önemine işaret ederek, “Bunlar ülkemize gurur veren, vizyon projelerdir. İnşallah daha güzel projelerde arkadaşlarımızla beraber olacağız. Her zaman onların arkasındayız” ifadelerini kullandı.

Daha sonra TÜBİTAK Uzay Baş Araştırma Mühendisi ve İmece Uydusu Proje Yöneticisi Emir Serdar Aras, uydunun geliştirme faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.

İmece’nin bundan sonra uzay ortamı simüle edilecek şekilde test edileceğini belirten Aras, “İlk önce vakum ortamında ısıl koşullara dayanımı test edilecek.  Daha sonra da uzay aracı üzerindeki titreşim dünya üzerinde test edilecek. Böylece ısıl yapısal testleri 2020 yılının eylül ayına kadar tamamlanmış olacak. Bundan sonra imece uydusunun uçuş modelinin montaj faaliyetlerine başlamış olacağız” dedi.

Akar, Varank ve Karaismailoğlu, TUSAŞ’ın faaliyetlerine ilişkin incelemelerde de bulundu.

Bakanlar, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil tarafından yapılan çalışmalara ilişkin brifing alınmasının ardından F-16’nın kritik sistemlerinin millileştirilmesi projesi ile Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Kabiliyeti (Hava Soj) Projesi’nde kullanılacak uçaklar ve yerli imkanlarla geliştirilip üretilen ilk genel maksat helikopteri “Gökbey”i inceledi.

Türkiye’nin askeri ve sivil yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacını karşılamak üzere 2017’nin Ocak ayında başlayan proje, azami ölçüde yerli ve milli imkanlar kullanılarak geliştirildi.

İmece Uydusunun Isıl Yapısal Yeterlilik Modeli (IYYM) montaj entegrasyon faaliyetleri Ocak 2020’de başladı.

Entegrasyon faaliyetleri, Koronavirüs salgınına rağmen 4 ayda tamamlandı.

Yorumlar Kapatıldı