Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

“F-35’TE TÜRKİYE’YE ALTERNATİF ÜRETİCİ BULMAK İÇİN 1 YIL ÖNCE SESSİZCE HAREKETE GEÇTİK”

F-35 Programı Direktörü Korgeneral Eric Fick, ABD Senato’sunun F-35 Programıyla ilgili komisyonunda senatörlerin sorularını yanıtladı.

VOA’nın (Amerika’nın Sesi) haberine göre Korgeneral Fick, Türkiye’nin ürettiği parçaları temin edecek alternatif üreticilerin bulunduğunu söyledi ve “Biz bir yıl önce gayet sessiz ama bilinçli bir biçimde tüm parçalar için alternatif üreticiler bulmak üzere harekete geçmiştik” dedi.

Ancak henüz tüm parçalar için alternatif bulunamadı” diyen Korg. Fick, “Halen 12 parça için arayışımız devam ediyor. Türkiye’nin F-35 programından resmi olarak 2020 yılının Mart ayında çıkmasını bekliyoruz ancak bu tarihe kadar alternatif arayışlarımız sürecek.” şeklinde konuştu.

ÜRETİMDE AKSAMA VEYA GECİKME YOK

Korg. Fick, senatörlerin “aksama veya gecikme var mı?” sorusuna, “hayır yok” cevabını verdi.

Programın planlandığı gibi devam ettiğini belirten Korg. Fick, Türkiye’nin ürettiği parçalara alternatif arayışındaki ABD merkezli 2 firma olan Lockheed Martin ve Pratt&Whitney’in bu konuda önemli ilerleme kaydettiğini belirtti.

TRUMP-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNDEN SONUÇ ÇIKMAMIŞTI

ABD’de Başkan Trump ile görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, her iki lider de bu konudaki görüşmelere ve çabalara devam edileceği mesajını vermişti.

Ortak basın toplantısına ilişkin detaylar için tıklayın.

Yorumlar Kapatıldı