Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

F35’TE GELİŞME YOK, DİYALOĞA DEVAM…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri ziyareti kapsamında ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi.

İki lider, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Amerikan Başkanı Trump, daha müreffeh, daha stabil bir Orta Doğu için Türkiye ile birlikte çalıştıklarını; bu noktada Türkiye’nin, bağlı olduğu değerlere sadık olduğunu söyledi.

“Ben Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük bir fanıyım” diyen Başkan Trump, Türk Ordusunun da ABD ordusundan sonra dünyadaki en güçlü ordu olduğunu belirtti.

En çok merak edilen konu ise F-35’ler ve S-400’lerdi.

ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin ABD’deki birçok savunma programına destek verdiğini ve F-35 uçaklarının bazı parçalarını ürettiğini hatırlattı.

Türkiye’nin S-400 sistemi alma konusundaki isteğinin kendilerine zorluklar yarattığını kaydeden Trump, “Biz bu konuyu çok uzun süredir konuşuyoruz, konuşmaya devam edeceğiz ve umuyoruz ki bunu çözeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuşmasına, “Köklü müttefiklik bağımıza uygun bir şekilde, ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız” sözleriyle başladı.

Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı Barış Pınarı Harekâtı ile PKK/YPG terör örgütünün Suriye’deki ayrılıkçı gündemlerine ağır bir darbe vurulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile varılan 17 Ekim Mutabakatı ile Suriye’de iki ülke iş birliğinin geliştirilmesi için önemli bir fırsat yakalandığını düşündüklerini söyledi.

Terör örgütü PKK/YPG’nin bu mutabakatı bozmak için Türk askerleri ve sivilleri hedef alan provokatif saldırılar düzenlediğine dikkat çeken Erdoğan, “Son 24 saat içinde, terör örgütü tarafından tam 19 taciz ve saldırı gerçekleştirildi. Bu ay başında Tel Abyad’ta pazar yerine koydukları bombanın patlaması neticesinde 13 sivil hayatını kaybetti. Buna rağmen biz Suriye’deki krize kalıcı bir çözüm bulmak için ABD ile mutabakatımıza bağlılığımızı sürdürüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 ve F-35 programı başta olmak üzere bu alanda karşılaşılan sınamaların üstesinden ancak diyalogla gelinebileceğini ifade etti.

Erdoğan şöyle devam etti:

“Değerli dostum, Türkiye’nin Patriotlar konusunda maruz kaldığı haksızlıkları Osaka’da bizzat kendisi gayet açık bir şekilde ifade etmiştir. Sayın başkana, şayet istenilen şartlarda teklif verilmesi halinde Patriot satın alabileceğimizi tekrar söyledim ve söylüyorum.”

Yorumlar Kapatıldı