Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Doğu Avrupa’da, Rusya ile NATO arasında neler oluyor?

Doğu Avrupa.Rusya ile Avrupa Birliği’nin sınır bölgesi belkide son zamanların en sıcak gelişmelerinin yaşandığı bölgelerden biri.

Bu gelişmeleri yaşatan ise şüphesiz Amerika Birleşik Devletleri. Amerika Birleşik Devletleri Ocak ayında adeta Avrupa’ya çıkarma yaptı.

Çok sayıda zırhlı araç, tank, kamyon, ve yakıt tankerleri getirerek, Avrupa’ya son üç yılın en büyük askeri sevkiyatını gerçekleştirdi.ABD sadece çıkarma yapmıyor.Bölgedeki ülkeleri müttefik hale getirip ordularını silahlandırıyor ve kendi saflarına katıyor.Buna en iyi örnek Romanya! Ordusuna birçok ABD menşeli silah sokan ve beraber birçok askeri tatbikat gerçekleştiren Romanya, ABD tarafından bize satış izni verilmeyen AH-1Z Viper helikopterlerini sorunsuz bir şekilde izin alarak anlaşma sağladı!

c1vjii4xgaep_ty
ABD’nin Polonya’ya getirdiği M1 Abrams tankları.

Amerikan ordusu dünyanın hangi bölgelerinde?

Dünya’nın birçok yerinde asker bulunduran bir ülke.Ancak Başkan Obama yönetiminde ABD askerleri doğrudan savaşa girmek yerine çeşitli hava üslerinden insansız hava aracı ile veya savaş uçakları ile tespit edilen hedefleri vurma yöntemine ciddi derecede eğildi.Bu durum ABD’nin neredeyse her bölgede bir hava üssünde uçaklarının olduğunu gösteriyor.

Ayrıca dünyanın birçok bölgesinde özel kuvvet barındırıyorlar.Bunun hikayesi elbette geçmişten geliyor.Amerika’nın tarihine bakacak olursak neler yaptığı, hangi savaşlara girdiği ve ne gibi suçlarla suçlandığı ayrıca özetlenmesi gereken bir konu.Dünyanın en güçlü ordularından birine sahip bir ülke elbette her şeye burnunu sokacak.Dünyanın en önde gelen teknolojik kurumlarına ev sahipliği yapıyor ve bilişim teknolojiyi adeta elinde tutuyor.Kendisine karşı çıkan bir devlet olursa çekinmeden yaptırım uygulayabiliyor.Dünyanın birçok bölgesine üs açıyor veya mevcut üslere yerleşiyor.Güney Çin Denizi’nde bile neler yaptığını zaten biliyoruz 🙂

c1qzk8gxuak8hpy
ABD’nin dünyadaki İHA üsleri ve üslerdeki İHA çeşitleri

Polonya ile Amerika arasında neler oluyor?

ABD bu ay içerisinde zırhlı birliklerini ve tanklarını önce gemi yolu ile Almanya’ya daha sonra kara ve tren yolu ile Polonya’ya ulaştırdı.Hatta Polonya hükümeti, ordusu ile birlikte ABD ordusuna karadan bir karşılama merasimi düzenleme kararı aldı ve gerçekleştirdi.ABD-Polonya ilişkisinin giderek kuvvetlenmesi şüphesiz her iki tarafında kazancına.(Özellikle ABD’nin) Yaklaşık 5000 asker ve birçok zırhlı araç, tank şu anda Polonya’da bulunmakta.Nedeni zaten çok belli: Rusya!

 

Polonya ordusu, kara yolu ile gelen ABD ordusunu karşılıyor
Polonya ordusu, kara yolu ile gelen ABD ordusunu karşılıyor

Rusya, Amerika’nın bu hamlelerine sessiz mi kalıyor?

Rusya tüm bu yaşananları elbette takip ediyor ve kendince önlemler alıyor.Bu konu hakkında yaptıkları bir basın açıklamasında olayların ”ulusal çıkarlarını ve güvenliklerini tehdit eden hamleler” olarak nitelendirdi.Ve başkenti Moskova’ya S-300 ve S-400 hava savunma sistemleri konuşlandırdı.Bu hamle önemliydi çünkü başkentlerinin dahi tehlikede olduğunu düşündüklerini açıkça belli ettiler.Adeta savaş öncesi hazırlıklar gibi.Ve internet ortamında birde görsel yayınladılar, zırhlı araçlarla dolu bir üs görüntüsü! Bu görüntü, ABD’nin Polonya’ya yaptığı yığınak sonrası gelmesi ve sınıra yakın yerde olması nedeni ile çok önemli.

Rusya'nın sınıra yakın askeri birliği
Rusya’nın sınıra yakın askeri birliği

Doğu Avrupa’daki askeri hamleler

ABD başta olmak üzere birçok devletin askeri unsurları Doğu Avrupa’yı adeta kuşattılar ve Rusya’ya karşı bir hat oluşturdular.Bunu en net aşağıdaki görselde anlayabilirsiniz.

Görselde de gözüktüğü gibi tehlikeli boyutlara varabilecek yakınlaşmalar Rusya’yı yeni taktikler yaratmaya zorlamış gibi.Örnek vermek gerekirse; Sırbistan’a 30 adet T-72 tankı ve 30 adet zırhlı keşif aracının yanı sıra 6 adetin üzerinde MiG-29 Fulcrum savaş uçağı bağışı yapacak.Sırbistan’ı elinde tutmak ve onu silahlandırmak, görselde ki hattı arkadan vurmak anlamına da geliyor.Ayrıca Türkiye ile askeri-savunma sanayi konusu üzerinde yakınlaşma istekleri onların stratejik hedefleri ve güvenlikleri için kilit bir öneme sahip.

Ayrıca Almanya ve Hollanda’ya ait zırhlı birlikler (Leopard 2A4 tankları ve ZPT’ler) Polonya’ya ten yolu ile ulaştı.Amerika’nın daha önce ulaştırdığı M1 Abrams tankları ise atış tatbikatlarına başladılar. İngiltere, Kanada gibi ülkelerinde askerleri ve birlikleri Polonya ve diğer Doğu Avrupa ülkelerinde bulunuyor.

Amerika Polonya’ya Şubat ayında ise 24 adet AH-64D helikopteri ve 400 asker daha gönderecek. 300 Amerikan deniz piyadesi Norveç’e konuşlandı. Bu olay 2. Dünya savaşından sonra bir ilk!
250 ABD askeri ise Ukrayna askerlerini eğitmek için bu hafta içinde Ukrayna’ya gitti.
ABD’nin iki hafta önce Polonya’ya sevk ettiği çöl kamuflajlı zırhlı araçlar da bölgeye uygun kamuflajlara boyanıyor.(Bizim zırhlı araçlarımızın kamuflajı ile benzer)
Bu gelişmeler ve dünyadaki ortam, 2.Dünya savaşı öncesi ile çok benzerlik gösteriyor: Ekonomik krizler, kabuğuna çekilen İngiltere, her ülkenin silahlanması ve karşılıklı saldırgan açıklamalar…
Avrupa’da artan milliyetçilik ve agresif bir politika izleyen Rusya’da savaşı körükler gibi.
Tek eksik birinin Polonya’yı işgal etmesi.

Rusya'ya karşı çekilmiş hat
Rusya’ya karşı çekilmiş hat

Rusya sınıra ve güç gösterilerinin yaşandığı birçok noktaya hava savunma sistemleri yerleştiriyor.Ayrıca karadan karaya veya denizden karaya füzeleri de NATO’yu tedirgin ediyor.NATO’da bu bağlamda NATO sınırlarına hava savunma sistemleri kuruyor ve taarruz sistemleri yerleştiriyor.Görselde bu sistemlerin menzillerini görebilirsiniz.

Rus hava savunma sistemlerinin menzilleri
Rus hava savunma sistemlerinin menzilleri
NATO hava sahası savunma sistemlerinin menzilleri
NATO hava sahası savunma sistemlerinin menzilleri

Özet olarak şunu söyleyebiliriz: Güç gösterileri artık yapılan askeri hamlelerle gerçekleştiriliyor. 2.Dünya savaşından bu yana belkide militarizmin en yoğun yaşandığı ve cumhuriyetçilik akımının her ülkede en doruk noktada hissedildiği bir zamandayız.Buna en güzel örnek çeşitli Avrupa ve Amerikan ülkesine iktidar olan cumhuriyetçi partiler gösterilebilir.Halk artık kendi milletini ve ülkesini önemseyen ve çıkarlarını koruyan yönetim istiyor ve bu gelişmeler dünya barış ve huzurunu tedirgin ediyor!

Analiz, Yusuf Akbaba’ya ait yazılar da içermektedir.

Yorumlar Kapatıldı