Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Atmaca Gemisavar Füzesi

Ülkemizin etrafı Karadeniz , Akdeniz ve Ege gibi denizlerle çevrelenmiş durumdadır . Üç tarafı denizlerle çevreli olan ülkemizin Deniz Kuvvetleri gücü bu sebeple ciddi önem arz etmektedir.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin vurucu gücünü ise Fırkateyn ve Korvet tipi savaş gemilerinin kullandığı Abd Boeing menşeli 140 km menzilli Harpoon füzeleri oluşturmaktadır. Harpoon füzeleri 1970 ‘lerden itibaren hem Abd hem de diğer ülkelerin deniz kuvvetleri envanterinde yerini almaya başarmıştır. Biz de çok uzun süredir bu füzeleri kullanıyor ve deniz kuvvetlerimizin gemisavar konusundaki caydırıcılığını korumaya çalışıyoruz. Çevre denizlerimizde özelliklede Akdenizde ki doğalgaz aramalarında sular ısındığı zaman hemen bölgeye Harpoon yüklü fırkateynler yollayarak güç gösterisinde bulunuyoruz. Fakat Harpoonlara ilelebet bağlı olmamız asla kabul edilir bir durum değildir .

yeni-gemisavar-fuzemi-atmaca-ilk-kez-goruntulendi

ATMACA FÜZESİNİN GELİŞTİRİLMESİ

Takvimler 2009 yılını gösterdiğinde Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı kapsamında bir Gemisavar füzesi geliştirilmesi kararı alındı. Roketsan ana yüklenici olarak Aselsan ve ArMerKom alt yüklenici olarak çalışacaktı . Aselsan RF arayıcı başlığı ArMerKom ise atış kontrol sistemini geliştirecekti. Böylelikle bu konsorsiyum deniz kuvvetlerimizin gemisavar anlamında ki dışa bağımlılığını bitirecek ve Harpoon’ların gücümüzdeki önemini minimize edecekti. Bu çok önemli proje için hemen çalışmalara başlandı .

ATMACANIN TEST ATIŞLARI

Karadan atış testi
Karadan atış testi

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkez ‘ inde Ekim 2017 de gerçekleştirilen 8. Deniz Sistemleri Semineri ‘ nde konuşma yapan Deniz Teknik Komutanı Tümamiral Ahmet Çakır ATMACA füzesinin ilk test atışlarının başarılı bir şekilde gerçekleştiğini dile getirip ATMACA’nın önümüzdeki sene gemi üzerinden de test atışlarının yapılacağını ve daha sonra envantere gireceğini ifade etmiştir .

ATMACANIN RAKİPLERİYLE KIYASLAMASI

Tabloyu Detaylıca İnceleyiniz
Tabloda Abd , Fransa , Çin ve G.Kore ile kıyaslama yapılmıştır .

ATMACANIN ÖZELLİKLERİ

Çapı : 350 mm

Kanat açıklığı : 1.4 m

Ağırlığı : 800 kg

Harp başlığı : 200 kg

Uzunluk : 6 m

Menzil : 220+ km

Motor : TR 40

Güdüm sistemi : INS / GPS + RA + DL

Hız : 0,85 Mach

Üretici firma : ROKETSAN / TÜRKİYE ??????

T . SLMZ

 

Yorumlar Kapatıldı