Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

ZAHA İLE SAHADA ZORLU GÖREVLER BAŞARILACAK

FNSS tarafından geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) ile amfibi birlikler hem çıkarma sırasında hem de karada güvenli bir şekilde operasyonlarını gerçekleştirebilecek.

Amfibi Hücum Gemilerinde konuşlanmış birliklerin karaya intikalini sağlamak amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığı ile FNSS arasında 7 Mart 2017’de ZAHA’nın yurt içi tasarım ve üretim sözleşmesi imzalandı.

Sözleşme kapsamında FNSS tarafından 27 adet ZAHA geliştirilecek.

Bunların 23 adedi personel taşıyıcı, 2 adedi komuta kontrol aracı ile 2 adedi kurtarma aracı olacak.

ZAHA’nın konsepti, Deniz Kuvvetleri tarafından tanımlanan harekat konsepti ve görev ihtiyacı doğrultusunda şekillendi.

Birliklerin çıkarma operasyonlarında kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını ve ardından zırhlı muharebe aracı yada zırhlı personel taşıyıcı gibi görev yapabilen ZAHA, diğer zırhlı araçlarla yan yana görev de icra edebilecek.

ZAHA’nın suda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri sayesinde denizde 7 knot, karada ise 70 km azami sürate ulaşabiliyor.

Ayrıca %60’lık eğimi tırmanabilen ZAHA, %40 yan eğimde tutunabiliyor, 90 santimetre dik engeller ile 2 metre hendekleri de kolaylıkla geçebiliyor.

12.7 mm makineli tüfek ile 40 mm otomatik bomba atar silah sistemine sahip olan ZAHA, sis perdesi üretme kabiliyeti ve mayınlara karşı son derece güçlü bir korumaya sağlıyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su Nail Kurt ZAHA’yı, son 50 yılın çok önemli amfibi harekâtlarından birini başarıyla gerçekleştiren Türk Deniz Kuvvetlerinin zorlu gereksinimlerini karşılamak için geliştirdiklerini dile getirdi.  

Nail Kurt, “Endonezya gibi ada devletleri başta olmak üzere, amfibi harekât gereksinimleri üst düzeyde olan dost ve müttefik ülkelerin de ZAHA’nın üstün özelliklerini talep edeceğini biliyoruz ve onlarla çalışmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Yorumlar Kapatıldı