Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

TÜRKİYE: DOĞU AKDENİZ’DE ÜLKEMİZİN VE KIBRISLI TÜRKLERİN HAKLARINI KORUMAKTA KARARLIYIZ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye Petrollerinin araştırma ve sondaj faaliyetleri gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğu yeni ruhsat sahalarının, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’e bildirdiği kıta sahanlığı sınırları içinde olduğunu söyledi.

Aksoy, bir soru üzerine, Türkiye’nin, defalarca duyurduğu bu sahada egemen haklarını kullanmayı kararlılıkla sürdüreceğinin altını çizdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy şöyle dedi:

Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kıbrıslı Türklerin haklarını koruma konusunda kararlılığımız tamdır. Bu çerçevede, sismik araştırma ve sondaj faaliyetlerimiz evvelce belirlenen programa göre sürdürülmektedir.”

TPAO, Akdeniz’de Türk kara suları dışında, sahip olduğu pafta numaraları belirlenmiş ruhsat sahalarında yedi ilave petrol sahası için arama ve sondaj başvurusunda bulunmuştu.

Bu girişimin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin bu girişiminin “Yunan kıta sahanlığı bölgesinde” gerçekleştirdiğini ve “Yunanistan’ın egemenlik haklarının gasp edilmeye” çalışıldığını öne sürdü.

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin de Yunanistan Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Büyükelçi Burak Özügergin, Yunan muhataplarına Türkiye’nin pozisyonunu anlattı ve Ankara’nın Akdeniz’deki faaliyetlerinin uluslararası hukuk sınırları içinde bulunduğunu ve yapılan diyalog çağrılarının Yunanistan tarafından cevap bulmadığını belirtti.

Türk Münhasır Ekonomik Bölgesi

Yorumlar Kapatıldı