Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

YUNANİSTAN LİBYA’NIN ATİNA BÜYÜKELÇİSİNİ İSTENMEYEN ADAM İLAN ETTİ

Libya’nın Atina Büyükelçisi Muhammed Yunus Menfi’ye Yunanistan’ı terk etmesi için 72 saat süre verildi.

Yunan devlet televizyonu ERT’de yer alan haberde, Libya’nın Atina Büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı ve kendisine “istenmeyen adam” ilan edilme kararının tebliğ edilmesinin ardından Yunanistan’dan ayrılması için 3 gün süre verildiği belirtildi.

Devlet televizyonunun haberinde, bu gelişmenin Yunan Dışişlerinin Türkiye ile Libya arasında yapılan Akdeniz Anlaşması’ndan duyduğu hoşnutsuzluğun en büyük göstergelerinden biri olduğu; Yunanistan’ın her türlü uluslararası ortamda bu konudaki anlaşmanın geçersiz olduğunu ve bu anlaşmanın hukuksuzluğunu ispat etmek için faaliyetlerini arttıracağı ifade edildi.

Libya’nın Atina Büyükelçisi Menfi, TRT World’de önemli açıklamalarda bulundu.

Büyükelçi, “Bu anlaşma provokatif bir anlaşma değildir; oldukça önemlidir çünkü bu anlaşma Libya’nın Akdeniz’deki haklarını restore etti. Libya ile Türkiye Akdeniz’de komşu ve Türkiye Libya’nın Kuzeyinde bulunuyor. Biz sınırdaşız” dedi.

Yunanistan’ın bu anlaşmaya neden kızgın olduğu sorusuna yanıt veren Büyükelçii Menfi; Bu anlaşma ile Libya, Akdeniz’de Yunanistan tarafından yasa dışı bir şekilde işgal edilen karasularını uluslararası hukuka uygun bir anlaşma ile geri almayı başardı. Yunanistan kendisine ait olmayan bir şeyi kaybetti, bu kadar sinirlenmemeli” ifadelerini kullandı.

Mısır’ın bu anlaşmaya gösterdiği tepkiye de değinen büyükelçi,  “Mısır ile ilişkilerimiz kötü çünkü Mısır rejimi Hafter güçlerine askeri ve lojistik olarak çok büyük destek veriyor, bu çok talihsiz bir durum. Mısır Akdeniz’de önemli bir sınıra sahip ve bu alanı kullanmak fikri ile Mısır, Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi bir araya gelerek Türkiye’yi bölgeden izole etmeye çalıştı. Bu hiç adil değil” dedi.

 

 

Yorumlar Kapatıldı