Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

YERLİ PARMAK İZİ VERİ SİSTEMİ

HAVELSAN ile Polis Bakım ve Yardım Sandığı arasında kurulan BİYOTEKSAN firmasının geliştireceği proje ile parmak izi verilerinde yerli yazılım kullanılacak.

Anadolu Ajansından Göksel Yıdırım’ın haberine göre, HAVELSAN ile Polis Bakım ve Yardım Sandığı arasında İçişleri Bakanlığı Biyometrik Veri Sistemine ilişkin imzalanan protokol doğrultusunda BİYOTEKSAN adlı firma kuruldu.

Firma, ilk fazında Nitelikli (Temiz) Parmak İzi Tanıma Ürünü, ikinci fazında ise Niteliksiz (Olay Yeri) Parmak İzi Tanıma Ürünü geliştireceği projenin ilerleyen sürecinde yerli ve milli olarak tüm güncel biyometrik tanıma teknolojilerini içeren merkezi bir ulusal biyometrik veri yönetim sistemini ele alacak.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, parmak izinin doğru ve hızlı olması dolayısıyla en yaygın kimlik doğrulama yöntemlerinden biri olduğunu belirterek,

“Parmak izi kişisel verilerin en kıymetlilerinden birisi. Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na göre bu verilerin belli bir sistematikle işlenmesi, saklanması, iletilmesi, alınması gerekiyor. Bu alandaki dağınıklığı gidermek üzere bir çalışma yapılıyordu. Bunun sonucu olarak tek, standart ve milli bir teknoloji geliştirmek üzere İçişleri Bakanlığı bir inisiyatif başlattı. Daha önce yapanlar, bu işlerde yabancı ülkelerin teknolojileri üzerine geliştirilmiş ürün ve çözümler kullanıyordu. Bunu yerli yapabilir miyiz diye talepte bulundular, biz de yapabileceğimizi söyledik” dedi.

Atalay, geliştirdikleri yazılımın ihracatını da hedeflediklerini kaydetti.

Geliştirilecek yazılım İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığında kullanılacak.

Yorumlar Kapatıldı