Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

YAVUZLAR ASELSAN’LA ŞAŞIRTACAK

Türk Donanmasının, diğer sınıflara göre biraz daha demode olarak değerlendirilen savaş platformlarıydı Yavuz sınıfı fırkateynler.

YAVUZ SINIFI FIRKATEYNLER

İkisi Almanya’da ikisi de Türkiye’de inşa edildi.

F-240 TCG Yavuz, F-241 TCG Turgutreis, F-242 TCG Fatih ve F-243 TCG Yıldırım…

F240 TCG YAVUZ

Bu fırkateynlerin modernizasyonu kapsamında ASELSAN tarafından üretilen Milli Elektronik Harp Suiti (MEHS) entegrasyonlarının ve kabul faaliyetlerinin tamamlandığını daha önceki haberlerimizde belirtmiştik.

Peki bu sistemle Yavuz sınıfı fırkateynler ne gibi özellikler kazandı?

F241 TCG TURGUTREİS

MEHS; ARES-2NC Elektronik Destek Sistemi, ASELSAN Dekoy Atım Sistemi (ASELDAS) ve Elektronik Harp (EH) Suiti altyapısından oluşuyor.

ASELSAN MEHS
ASELSAN DAS

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; sistemin kabul süreçlerinde, deniz EH sistemleri için bugüne kadarki en kapsamlı ve en zorlayıcı testler uygulandı.

ASELSAN EH YÖNETİMİ

Devamında sahada binlerce saatlik kullanım sonunda sistem kendini kanıtladı.

F242 TCG FATİH

MEHS’in kapsamındaki sistemlerden ARES-2NC Elektronik Destek Sistemi ASELSAN tarafından deniz platformları için tasarlandı.

ASELSAN ARES-2

Sistem, su üstü ve sualtı platformlar için çeşitli çözümler sunuyor.

ARES-2NC “parametrik ölçüm performansı”, “saha etkinlik performansı”, “yön doğruluğu”, “yoğun yayın ortamında ölçüm yeteneği” ile dünyadaki benzer üst düzey sistemler arasında en iyilerden biri olarak kabul ediliyor. ASELSAN MEHS Sistemi ile Yavuz sınıfı fırkateynler platforma yönelik tehditlere karşı manuel, yarı otomatik ve otomatik modda Softkill reaksiyonu gösteriyor ve platformun bekası açısından önemli bir üstünlük sağlıyor.

F240 TCG YAVUZ

Yorumlar Kapatıldı