Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Vietnam Phantomları

Amerikan Hava ve Deniz Kuvvetleri’nin Vietnam Savaşı sırasında sıklıkla kullanılan F-4 uçaklarının;  Amerikan Donanması ve Marines tarafından kullanılan modelleri B ve J versiyonlarıdır.

F4-J Phantom

 

Bu uçaklar genellikle Uss Midway, Uss Kitty Hawk, Uss Enterprise uçak gemilerinden kalkıp hem bombardıman hemde  av görevleri icra etmişlerdir. Hava Kuvvetleri versiyonları ise C, D ve E versiyonlarıdır.

Vietnam Savaşı boyunca F-4’lerin Hava-Hava mühimmatları AİM-7 Sparrow ve Aim-9 Sidewinder, Aim-4 Falcon füzeleridir. F-4 ‘ün B,C,D,N,J modellerinde makineli top yoktur bunun sebebi Amerikalıların yeni nesil hava savaşlarında füzelerin çok başarılı olacağı yanılgısıdır. İlk versiyon Aim-7 radar güdümlü füzeler o kadar başarısızlardı ki, ateşlenen füzelerin %10’u anca hedefleri vurabiliyordu. Bu sebepten kaynaklı Amerikalı pilotlar ilk ateşledikleri füzenin arkasından hemen ikinci füzeyi de ateşliyordu.

Vietnam Savaş’ında it dalaşları bazen o kadar yakın seviyelere geliyordu ki füzenin ateşlenmesi imkansızdı! Zaten yakın mesafeden bir Aim-7 ateşlerseniz manevra kabiliyeti ve radar kilidi hedefi vurması için yeterli değildi; bunun yanı sıra ısı güdümlü Aim-9 Sidewinderlar da ateşlendiği esnada eğer mesafe yakınsa hedefi kaçırma olasılıkları çok yüksekti. Bu çarpışmalar için kullanılacak silahlar makineli toplardı; daha sonralarda F-4 ‘ün alt drop tankı yerine konulan gun podlar devreye girdi. Bu tanklar uçağın 2 tonluk yakıtından feragat etmesi anlamına geliyordu gun podların uçağın dışında olması sebebi ile ateşlendiği zaman yoğun titrasyon soruna neden olmasıydı.

Savaşın sonlarına doğru E model uzun burunlu F-4’ler kullanılmaya başlandı ama bu F-4 ‘lerin de ilk versiyonlarında slat yoktu ve makineli toptan çıkan gaz direk hava alıklarına giriyordu uçağın stall olmasını sağlıyordu.

Aim-7 Sparrow Füzesi

 

Aim-9 Sidewinder

 

Aim-9 Sidewinder ateşleyen bir F-4

 

Aim-4 Falcon Füzesi.1974’de F-102 tarafından düşürülen F-5 bu füze ile vurulmuştur.

 

Hedefe 6 adet Mk-82 bombası bırakan bir F-4B

F-4’ler 24 adet Mk-82 taşıyabilir bu ağırlık 2.Dünya Savaşı’nın ünlü bombardıman uçağı olan B-17 ‘nin taşıma ağırlığının 2 katıdır.

 

Yazan: Burak Bedir

Yorumlar Kapatıldı