Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Uzak Doğu’da Tehlikeli Yakınlaşma

Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri, 1 Eylül tarihinde hava sahalarına yaklaşan Rus Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet uçağa önleme gerçekleştirdi. Rus Hava Kuvvetleri’ne ait Su-24MR ve Tu-142 keşif uçakları Japon hava sahasına yaklaştı.

Sukhoi Su-24MR keşif uçağı Wajima şehrine yakın uçarken Tu-142 deniz keşif ve anti-denizaltı uçağı Japon sahili boyunca uçtu. Uçakların izledikleri rota görselde belirtilmiş.

Rus Hava Kuvvetleri’ne ait Su-24MR ve Tu-142’nin izledikleri rotalar ve görüntüleri

Japonya 29 Ağustos tarihinde de Çin Hava Kuvvetleri’ne ait uçağa önleme yapmıştı. Öyle ki Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri, 29 Ağustos tarihinde Doğu Çin Denizi üzerinde Tsushima adaları civarında Çin Hava Kuvvetleri’ne ait Shaanxi Y-9JB elektronik harp ve gözetleme uçağına önleme gerçekleştirdi ve belirli bir süre boyunca uçuş gerçekleştirdiler.

Çin Hava Kuvvetleri’ne ait Y-9JB’nin rotası ve fotoğrafı

Japonya Savunma Bakanlığı, silahlanma kapasitesini istikrarlı bir biçimde arttırmak ve orduyu güçlendirmek adına hipersonik füze alanında çalışma yürüttüklerini doğruladı. Açıklamada ‘Japonya’yı çevreleyen güvensiz ortam ve istikrarsızlaştırıcı nedenler ülkenin güçlenmesinde en temel sebepler’ ifadesi kullanıldı. Hipersonik füze teknolojisine dayanan yeni silah sistemi ile birlikte Japon adalarının koruma altına alınması hedefleniyor.

Haber dizisi TAHSAVUNMA’dan alınmıştır.

Yorumlar Kapatıldı