Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

UYDU TEKNOLOJİSİNDE KRİTİK AŞAMA BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Savunma Sanayii Başkanlığı, Türkiye’nin ilk Parçacık Radyasyonu Test Altyapısının kurulumunun tamamlandığını bildirdi.

Başkanlık tarafından yapılan açıklamada, geliştirilen kritik uydu bileşenlerinin, uzaya gönderilmeden önce uzaydaki radyasyon ortamına karşı dayanıklılığının test edilmesi ve bu alandaki ihtiyacın yerli çözümlerle karşılanmasının hedeflendiği belirtildi.

Türkiye’nin ilk Parçacık Radyasyonu Test Altyapısı olma özelliğine sahip olan”ODTÜ-Saçılmalı Demet Hattı”nın açılış töreni, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Sarayköy Nükleer Araştırma Merkezi’nde yapıldı.

TAEK Başkanı Suat Ünal ise ulusal teknoloji altyapısının Türkiye’de tesis edilmesi zorunluluğu bulunduğunu vurfulayarak, nükleer teknoloji alanında da özgün uygulama ve Ar-Ge çalışmaları için altyapıların geliştirilmesinin önemine dikkat çekti.

ODTÜ Uzay ve Hızlandırıcı Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (İVME-R) Müdürü Prof. Dr. Bilge Demirköz de merkezin çalışmalarına ve Saçılmalı Demet Hattı’na ilişkin bilgi sundu

Açılış töreninde, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök deyer aldı.

Yorumlar Kapatıldı