Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

BOSNA HERSEKLİ SUBAYLAR TUSAŞ UÇUŞ OKULUNDAN PİLOT OLARAK AYRILACAK

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetlerine mensup iki subaya 2019 Aralık ayında Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) Uçuş Okulunda Askeri Helikopter Pilot Eğitimi verilmeye başlandı.

Bosna Hersek Genelkurmay Başkanı Korgeneral Senad Masovic, geçen yılın sonlarındaki Türkiye ziyareti kapsamında TUSAŞ tesislerini de gezmişti.

Bu ziyaret sırasında Bosna Hersek Silahlı Kuvvetler mensubu iki subaya TUSAŞ Uçuş okulunda Askeri Helikopter Pilot Eğitimi verilmesi teklif edildi.

Karşılıklı görüşmeler sonucunda teklif, 28 Kasım 2019 tarihinde hazırlanan mutabakat sözleşmesinin imzalanmasıyla hayata geçirildi.

Aralık 2019’da başlayan derslerde Bosna Hersekli subaylar, 400 saati aşkın bir süre temel pilot eğitimi, ileri pilot eğitimi ve enstrüman ölçümleme eğitimi gibi dersler görüyor.

TUSAŞ Uçuş Okulu; TUSAŞ tarafından Türkiye’de ve yakın bölgelerde yer alan ülkelerde oluşan asker, polis ve sivil helikopter pilotu eğitimi ihtiyaçlarının uluslararası standartlarda karşılanabilmesi amacıyla 2010 yılından bu yana hizmet veriyor.

 

 

Yorumlar Kapatıldı