Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

TÜRKİYE’Yİ NATO’YA DAHA FAZLA BAĞLAMALIYIZ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mike Milley’le birlikte Pentagon’da kameralar karşısına geçen ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin NATO ittifakına daha fazla bağlanmasını sağlamak gerektiğini vurgulayarak, “Türkiye, kapasitesi yüksek bir orduya sahip ve uzun yıllardır müttefikimiz” dedi.

Esper, Türk-Amerikan ilişkilerinde gündemi uzun süredir meşgul eden F-35/S-400 meselesi ve Türkiye’nin NATO’daki konumuyla ilgili açıklamalar yaptı.

“TÜRKİYE’NİN S-400’LERİ KABUL ETMESİ F-35’LERİ ALAMAYACAĞI ANLAMINA GELİR”

Bir gazeteci Esper’e, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemini operasyonel hale getirmede geri adım atacağı yönünde bir işaret görüp görmediğini sordu.

“S-400’leri kabul ettiler, bu demektir ki F-35’leri almayacaklar” diyen Esper, İncirlik ve Kürecik üssüyle ilgili yapılan açıklamalar konusunda da daha önceki sözlerini yineledi, “Buna neyin neden olduğunu ve ne kadar ciddi olduklarını anlamam gerekiyor” dedi. Esper henüz bu konuyu Türk yetkililerle görüşmediğini kaydetti.

Aynı gazeteci, “Türkiye’nin Amerikan askerlerinin kullandığı üsleri kapatması, ABD’nin bölgedeki ve özellikle de Suriye’deki kabiliyetlerini nasıl etkiler?” sorusunu yöneltti.

Esper, Türkiye’nin uzun zamandır NATO müttefiki olduğuna, Kore’den Afganistan’a kadar farklı yerlerde ABD’yle birlikte savaştığına dikkati çekti ve Türk muhatabıyla düzenli olarak görüştüğünü söyledi.

Yorumlar Kapatıldı