Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

TÜRKİYE UZAYA KENDİ GÜCÜ İLE ÇIKACAK

Türkiye’nin uzaya bağımsız erişiminin sağlanması amacı ile 2018 yılında Roketsan ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFS) sözleşmesi imzalandı.

Sözleşme ile başlatılan MUFS Geliştirme Projesi tamamlandığında, 100 kilogram ve altındaki ağırlığa sahip mikro uyduların, irtifası en az 400 kilometre olan alçak dünya yörüngesine yerleştirilebilmesi kabiliyeti kazanılacak.

Roketsan, proje ile Mikro Uydu Fırlatma Aracı’nın geliştirilmesinin yanı sıra test ve üretim tesisleri ile fırlatma üssünün kurulumunu da gerçekleştirecek. 

Roketsan’ın uzay ile ilgili faaliyetleri, 2015 yılında kurulan İleri Teknolojiler ve Sistemler Grup Başkanlığı altında teşkil edilen Uzay Sistemleri Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.

İLK YURT DIŞI TANITIM PARİS HAVACILIK FUARI’NDA YAPILMIŞTI

Haziran 2019’da Fransa’da düzenlenen Paris Havacılık Fuarı’nda stant açan Roketsan, mikro uydu fırlatma aracını ilk kez yurt dışında orada tanıtmıştı.

BU YIL UZAY PROJELERİNİN YILI

Türkiye, her geçen gün gelişen uzay teknolojilerini yakalamak ve yeni teknolojileri geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu bağlamda geliştirme faaliyetleri süren 5’den fazla uydu projesinin 2020 yılı içerisinde tamamlanması ve uzaya fırlatılması planlanıyor.

Yorumlar Kapatıldı