Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

TÜRKİYE-PAKİSTAN İTTİFAKI YUNANİSTAN’I ENDİŞELENDİRDİ

Yunanistan merkezli ProNews haber sitesi, dün (16.11.2019) son dakika olarak paylaştığı haberde ” Pakistan Donanması’na ait P-3 Orion uçağının, daha önce Pakistan’a verilen notaya rağmen yine “Türklerin istediği şekilde” Meis bölgesinde uçtuğunu ve Lefkoşa fırına girip daha sonra geri döndüğünü yazdı.

Pakistan uçağına Türk savaş uçaklarının da eşlik ettiği belirtilen haberde, Türk Hava Kuvvetleri unsurlarının 16 Kasım’da toplam 22 kez ihlal yaptığı, Doğu Akdeniz 2019 tatbikatı kapsamında Pakistan uçağının kısa bir süre önce olduğu gibi, 16 Kasım tarihinde de ihlalde bulunduğu iddia edilerek, bunun dikkat çekici olduğu vurgulandı.

YUNANİSTAN PAKİSTAN KARŞISINDA REZİL OLDU

Yunanistan merkezli Proelasi isimli sitede ve Estia gazetesinde yer alan haberlerde de “Güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgiye göre üst düzeyde sadece şunu söyleyebiliriz: Yunanistan Pakistan karşısında rezil oldu.” ifadesi kullanıldı.

Haberlerde, “Pakistan’ı uyardık ama onlar Türklerin istediklerini tekrarlamakta bir mahsur görmediler. Yunan Genelkurmayı açıkça Pakistan’ı suçlayamıyor, sadece bir P-3 uçağının Yunan hava sahasını ve FIR hattını ihlal ettiğini söylüyor. Zaten bölgede bulunan tek P-3 Pakistan’a aitti, neden korkuyoruz?” görüşüne yer verildi.

1984 YILINDA YAŞANANLAR HATIRLATILDI

Haberlerde, geçmişe de vurgu yapıldı:

Aklımıza 1984’te yaşananlar geliyor. O dönemde Pakistan, Kıbrıs’ın kuzeyinde kurulan devleti (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) destekleme kararı aldığında Yunan Hükûmetinin tepkisi çok netti. Yunan Dışişleri Bakanlığı Yunan bayraklı gemilerde çalışan bütün Pakistanlı mürettebatın işine son verilmesini istedi ve bu hemen etkisini gösterdi. Pakistan tanıma kararını geri aldı. Bugün ise sadece kınamakla yetiniyoruz, ihlal yapan ülkenin ismini bile açıkça söyleyemiyoruz. Türkiye, oyunlarına başka ülkeleri alet etme konusunda oldukça maharetli davranıyor. Tabii işin daha da trajikomik yanı Türklerin bu ihlal olayının yaşandığı tatbikatına, Yunanistan’ın da bir fırkateynle katılmaya devam etmesidir.”

Yorumlar Kapatıldı