Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

“TSK’DA KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ HİÇBİR VUKUAT YOK. AİLELER MÜSTERİH OLSUN”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın talimatıyla Koronavirüse yönelik tedbirlerin ve sürecin yönetileceği Koronavirüs (Covid-19) ile Mücadele Merkezi (COMMER) oluşturuldu.

COMMER, Türk Silahlı Kuvvetlerinde alınan tedbirlerin uygulanma seviyelerinin takip edileceği, olası vakalara karşı alınacak tedbirler ve tıbbi planlamalar ile muhtemel hal tarzlarının geliştirileceği ve tüm bu süreçlerin yönetileceği bir merkez.

24 saat esasıyla görev yapılan COMMER’de Kuvvet Komutanlıklarının Harekat Merkezleri ile telekonferans yöntemi ile görüşülerek çalışmalar ve gelişmeler düzenli olarak değerlendiriliyor.

Milli Savunma Bakanı Akar, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı sağlık personelinin de görev aldığı COMMER’de incelemelerde bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet ve Ordu Komutanları ile telekonferans yöntemi ile görüşen Akar, hem alınan tedbirlerin uygulanmasındaki son duruma hem de diğer faaliyetlere ilişkin bilgi alarak, talimatlar verdi.

Akar burada yaptığı konuşmada, Irak’ın kuzeyindeki Pençe Harekât bölgesinin yanı sıra, Barış Pınarı, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekât bölgeleri ile İdlib Gerginliği Azaltma Bölgelerindeki faaliyetlerin devam ettiğini belirterek, Koronavirüs salgınına yönelik gereken tüm önlemlerin alındığını vurguladı.

Operasyon bölgelerine giriş çıkışları Ordu Komutanının yetkisine bıraktıklarını belirten Milli Savunma Bakanı Akar, “Onun emri, müsaadesi olmadan kimse operasyon bölgesine girmeyecek. Dışarıdan virüsün oradaki Mehmetçiğe bulaşmasını bu şekilde önlemeye çalışıyoruz” dedi.

Yurt genelindeki Koronavirüs ile mücadeleye katkı sağladıklarını da vurgulayan Akar, ilgili birimlere her türlü maskenin imalatı için gerekli talimatı verdiklerini söyledi.

Ayrıca fabrikalarda antibakteriyel sıvı üretiminin de başladığını belirten Akar, “Aynı zamanda fabrikalarımızdaki mevcut teknik ve teknolojik imkânları kullanarak solunum cihazları yapılması için de gerekli talimatı verdik. Şu anda ilgili arkadaşlarımız bu konu üzerinde çalışıyor. Önümüzdeki günlerde bunun da sonucunu almayı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Çin ve Japonya’da Koronavirüs ile mücadelede kullanılan bazı ilaçların olduğunu hatırlatan Akar, “Bu ilaçlarla ilgili bizim kimyagerlerimiz, doktorlarımız güzel bir çalışma yaptılar. Çalışma sonucunda bu ilaçların muadilini yapabileceklerini ifade ettiler. Onunla ilgili çalışmalarımız da yoğun bir şekilde sürüyor. Önümüzdeki günlerde inşallah bunu da başarıp hem halkımızın hem Silahlı Kuvvetlerimizin hizmetine sunacağız” dedi.

Mehmetçiğimiz güvende olduğunu özellikle anne ve babalarının bilmesini istiyorum” diyen Akar, Mehmetçiğin güvende olması için gece gündüz gayret gösterdiklerini belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde Koronavirüs dolayısıyla şu ana kadar hiçbir vukuat olmadığını belirten Akar, “Bundan sonra da herhangi bir vukuata sebebiyet vermeden görevlerimizi tamamlayacağız. Mehmetçiğin görevi çok önemli, kutsal. Operasyonların yürütülmesi için Mehmetçiğin sağlıklı olması lazım. Bunun için de biz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ve inşallah bunu da başaracağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar Kapatıldı