Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

TCG Yüzbaşı Güngör Durmuş Lojistik Destek Gemisi

Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda, Selah Tersanesi tarafından 2015 yılında yapımına başlanan  lojistik destek gemisi 8 Kasım 2016 yılında denize indirildi. Gemi ile Türk Donanması’nın lojistik ihtiyaçlarının ve desteğinin sağlanması hedefleniyor.

TCG Yüzbaşı Güngör Durmuş gemisinin denize indirilme töreninden bir görüntü
TCG Yüzbaşı Güngör Durmuş Gemisi’nin Denize İndirilme Töreninden Bir Görüntü

TCG Yüzbaşı Güngör Durmuş Lojistik Destek Gemisi sayesinde Türk Donanması ve dost unsurlarımız denizlerdeki etkin alanını arttırmıştır. Lojistik destek gemisi 6 bin DWT taşıma kapasitesine sahiptir. Geminin ana görevi, donanmamızın ve dost unsurlarımızın yakıt ikmallerini sağlamaktır. Gemi 336 ton helikopter yakıtı, 594 ton içme suyu, 8 konteyner yiyecek-kargo-kumanya taşıyabilecek kapasiteye sahiptir.

A-574 TCG Yüzbaşı Güngör Durmuş
A-574 TCG Yüzbaşı Güngör Durmuş

Ayrıca gemi ile operasyonel hedefler doğrultusunda kargo taşımak da mümkün. 8 adet konteyner alabilen gemide, ana güverte üzerinde 18 ton kaldırma kapasiteli elektro-hidrolik servis kreyninin de bulunduğu biliniyor.

106 metre boyunda 16,8 metre genişliğinde olan gemide, helikopter iniş kalkışına olan sağlayan geniş bir helikopter pisti bulunuyor. İniş yapan helikopterlere yakıt ikmali yapılabiliyor. Gece gündüz helikopter inişine uygun olarak tasarlanan platform donanmamızda bir ilk olma özelliğine sahip. Platform 15 tona kadar genel maksat helikopterin iniş kalkışına uygun olması ile envanterindeki yardımcı sınıf gemiler arasında en yüksek tonajlı helikopteri konuşlandırabilecek ilk platform olma özelliğine de sahip.

82 personelin görev alabileceği gemi, saatte 12 deniz mili sürate ulaşabiliyor .

yuzbasi-gungor

Donanmamızda A-574 borda numarası ile hizmet verecek olan lojistik destek gemimiz; akaryakıt, su, yiyecek ihtiyacını karşılayabilecek, kendini savunabilecek ayrıca küçük çapta cerrahi müdahaleleri yapabilecek şekilde tasarlanmıştır. Gemiye yerleştirilen 2 adet 12,7 mm Makineli tüfek sistemi sayesinde gemi olası tehditlere cevap verebilecektir . Şunu da unutmamak gerekir ki lojistik destek gemileri muharebe alanlarında tek başlarına yol almazlar, onlara eşlik eden koruyan silahlı unsurlar mutlaka bulunur.

Bu vesileyle gemiye ismini veren; gösteri tatbikatı sırasında şehit olan SAS tim komutanı Deniz Yüzbaşısı Güngör Durmuş’u anıyoruz.

Yorumlar Kapatıldı