Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

T-90 Tankı

T-90


 

T-72 ve T-80 tanklarının eksikliklerini tamamlamak adına Uralvagonzavod şirketi tarafından üretimine geçilen ve geçmiş tanklara göre daha maliyetli ve modern olan Ana Muharebe tankıdır.

T-72 ve T-80 tanklarına yöneltilen zırh eleştirileri ve özellikle kule operatörü zırhının zayıflığı ile ilgili eleştiriler, şirketi daha güçlü tanklar üretmeye sevk etmiştir. Ayrıca Irak’a satılan T-72 tanklarının Körfez savaşında aldığı yenilgiler, şirketi satılabilir yeni ana muharebe tankı üretmeye sevk etmiştir.

 

Rus Devleti ilk T-90 denemesini yine Ana muharebe sayılabilecek Çeçenistan iç savaşında kullanmıştır. Ayrıca gerilla savaşı ile şehir savaşı arasında bir sertlikte geçen Grozni çatışmalarında oldukça başarılı sinyaller vermiştir.  T-72 tankının birim maliyetini %50 oranında arttırmıştır. Bu artış sadece zırh güçlendirilmesi değil aynı zamanda makineli tüfek ve top mekanizmasının yükseltilmesi ayrıca üzerine eklenebilecek daha gelişmiş radar çözücülerin yerlerinin hazırlanması gerekçesiyle olmuştur. T-90 tankı da maksimum modernize edilecek şekilde tasarlanmıştır,

 

1995 yılından beri 29 güncelleme gerçekleştirilmiştir. Şu an full dizayn bir T-90 tankının birim fiyatı 4.5 milyon dolar seviyesine yaklaşmıştır.

Özellikle Ortadoğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika ülkeleri önemli noktaların korunması için T-90 tankını sınırlı sayıda sipariş ederken, iç çatışma ve terör olaylarında genellikle T-72’lerin kullanımına devam etmektedir.  T-90, T-90K, T-90A, T-90KA, T-90S,  T-90SK, T-90AM, T-90MS şeklinde varyantları vardır. Bu varyantlar personel taşıma amaçlı, yüksek zırh, yokuş tırmanma gibi hedefe yönelik şekilde üretim yapılmıştır. Her varyantın özellikle kullanıldığı görevler vardır.

 

Azerbaycan, Hindistan, Suriye, Türkmenistan ve Kazakistan tarafından kullanılan tanklar, yine Suriye cephesinde görücüye çıkmıştır. T-72 tanklarının yetersiz kaldığı Halep cephesinde Suriye Ordusu ve paramiliter Irak savaşçıları tarafından kullanılan T-90 tankları gerek füzelere karşı önceden uyarı veren radar sistemi gerek ise ısıl karıştırma sistemleri ile ön plana çıkmıştır. T-90 üzerine monte edilen ısıl karıştırıcılar ısı güdümlü anti tank füzelerinin üzerinde kullanılmasına imkân tanımamaktadır.

 

 

9,8 metre uzunluğundadır. Varyantlara göre asgari 3 tank mürettebatı tarafından kullanılmaktadır. T-90MS varyantında durum 4, 5 personele dek çıkmaktadır. 640 kilometre maksimum aralıksız harp etme imkânı tanınmıştır, ortalama hızı ise 68 kilometre / saat şeklindedir. 9M119M Refleks M-N  füzesi de atabilen 125mm top ana muharebe silahına sahiptir. Ayrıca kule görevlisinin kullandığı 7,62  PKT makineli tüfek kule üzerinde bulunmaktadır.

Yorumlar Kapatıldı