Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

POYRAZ FIRTINA’YI ÇOK DAHA GÜÇLÜ ESTİRİYOR

POYRAZ Mühimmat Transfer Aracı, ikmal noktasından hızla mühimmat yüklemesi yaparak her türlü iklim, arazi ve gece-gündüz şartlarında T-155 Fırtına obüslerine mühimmat aktarılabilmesi amacıyla, Adapazarı Arifiye’deki 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünde (Tank Palet Fabrikası olarak anılan) üretildi.

Poyraz, 155 mm.lik Kundağı Motorlu Fırtına Obüslerine muharebe sahasında hızlı bir şekilde mühimmat ikmali yaparak “Fırtına”nın kısa sürede çok daha güçlü esmesini sağlıyor.

96 adet mermi, modüler ve klasik barutu depolayabilme ve aktarabilme yeteneğine sahip olan POYRAZ’ın 20 dakikanın altında 48 adet mermi ve barut aktarma kabiliyeti var.

Öte yandan POYRAZ, acil durumlarda araçtan mermi tahliyesini sağlamak için manuel hareket kabiliyetine de sahip.

ASELSAN tarafından geliştirilen POYRAZ Mühimmat Transfer Sistemi ise otomatik mermi-barut yükleme ve boşaltma işlevini hareketli mekanizmalar aracılığıyla yerine getirebiliyor.

POYRAZ Mühimmat Transfer Sistemi, servo kontrol sistemi ile elektronik sistemler, yazılımlar ve hareketli mekanizmaların kontrolünü sağlarken, her türlü iklim ve arazi koşulunda Fırtına obüslerine hızlı ve güvenli bir şekilde mühimmat transferi yapabiliyor.

Farklı tip araçlara veya platformlara da adapte edilebilecek bir tasarıma sahip olan mühimmat transfer sisteminde, dört farklı mekanizmanın eş zamanlı çalışabileceği şekilde otomatik kontrol sağlanıyor.

Sistem, farklı tip ve miktardaki mühimmatın envanter kayıtlarını oluştururken, oluşturulan envanter bilgisi üst komuta merkezlerine iletiyor ve ihtiyaç duyuldukça envanter güncellemesi yapılıyor.

POYRAZ Mühimmat Aracı, Suriye’nin İdlib kentindeki Fırtına obüslerine gerekli mühimmatı hızlıca aktararak Türk Silahlı Kuvvetlerine büyük avantaj sağlıyor.

Yorumlar Kapatıldı