Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Suriye’de Küresel Savaş Çanları Çalıyor

Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gecede Suriye’nin batısında bulunan Rus ve Suriye rejimine ait hedefler, Akdeniz’den gelen füzeler ile vuruldu.

İddialara göre saldırılarda Tomahawk kullanıldı ve saldırıya Fransa’da katıldı. Bir başka iddia ise İsrail’in saldırıyı gerçekleştirdiği ve saldırı esnasında ‘Lora’ balistik füzesi kullandığı yönünde.

Saldırıyı önlemeye çalışan hava savunma sistemleri

Suriye rejimi gelen füze saldırısını önlemek adına hava savunma unsurlarını devreye sokarken Rusya’da bölgede bulunan hava savunma unsurlarını devreye soktu.

Akdeniz’den gelen saldırıları püskürtmeye çalışan Suriye rejiminin yanlışlıkla Rus Hava Kuvvetleri’ne ait Ilyushin Il-20 uçağını da vurduğu bildiriliyor. Gece saatlerinde içerisinde 16 personelin bulunduğu II-20 ile radar bağlantısının kesildiği belirtilmişti. ABD’li kaynaklar Suriye rejiminin füze saldırılarını engellemeye çalışırken uçağı yanlışlıkla vurduğu bildirdi. Başka bir iddia ise Fransız savaş gemilerinin uçağı düşürdüğü yönünde.

Rus kaynaklar olayı ifade eden bir görsel hazırladılar.

Gelişmeler:

09:25

Fransız ordusundan bir yetkili, gece saatlerinde Batı Suriye’ye gerçekleştirilen saldırıya katılmadıklarını bu iddiaları reddediklerini bildirdi.

14:55

İsrail Savunma Kuvvetleri, Rusya’ya ait II-20’nin düşüşü ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada uçağın düşüşünden ve mürettebatın hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduklarını, bunun sorumlusunun Suriye rejimi, İran ve Hizbullah’ın olduğunu bildirdi.

İsrail Savunma Kuvvetleri ayrıca Suriye rejiminin hava savunma sistemlerini gelişi güzel bir şekilde ateşleyerek ateş açtığını, bu esnada İsrail Hava Kuvvetleri unsurlarının İsrail hava sahası içerisinde olduğunu da bildirdi.

İddialar İsrail ve Fransa’nın Batı Suriye’ye taarruz gerçekleştirdiği ve uçağında bu esnada düştüğü yönünde idi. Fransa saldırı iddialarını reddetti ve İsrail, uçağın düşmesinin rejim, İran ve Hizbullah’ın sorumluluğunda olduğunu belirtti.

15:10

Rus Hava Kuvvetleri’nin Hmeymim Hava Üssü’ne dün gece yaşanan olaylardan ötürü ekstra uçak konuşlandıracağı bildirildi. Fazladan Su-34 ve Su-35 uçaklarının üsse takviye edileceği ve üsteki savaş uçağı sayısının arttırılacağı belirtildi.

Ancak askeri uzmanlar bunun bir işe yaramayacağını, bu hamlenin Rusya kamuoyunu rahatlatmak ve tepkileri azaltmaya yönelik bir hamle olduğunu belirtiyor. Rusya kamuoyunda ‘friendly fire’ olarak tabir edilen ‘dost ateşi’ ciddi bir huzursuzluk yarattı.

Yorumlar Kapatıldı