Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

SNC’NİN DVE TEKNOLOJİSİ, HELİKOPTER KAZA RİSKİNİ AZALTIYOR

Global uzay-havacılık ve ulusal güvenlik şirketi Sierra Nevada Corporation’ın (SNC) geliştirdiği Düşük Görüş Ortamı (DVE) teknolojisi ile görüş mesafenin az olduğu kötü hava koşullarında helikopterlerin güvenle uçması sağlanıyor.

Eren ve Fatih Özmen çiftinin sahibi olduğu SNC, ABD askeri helikopterlerinde de kullanılan DVE teknolojisini geliştirdi.

DVE teknolojisi, olumsuz hava koşulları nedeniyle görüş mesafesinin azaldığı durumlarda sivil ve ticari uçuşların kaza riskini azaltıyor.

SNC’nin Başkanı Eren Özmen, insan hayatının çok değerli olduğunu belirterek, “Mevcut teknolojinin uygulanmasıyla bile fark yaratılabilecek durumlarda can kaybının önlenememesinden daha büyük bir trajedi olamaz” dedi.

Düşük görüş mesafesinin askeri görevlerde de ciddi etkisi oluyor. ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Irak operasyonu esnasında yaşanan helikopter kazalarının yüzde 58’i ve can kayıplarının yüzde 52’sinin sis, kum fırtınası ve kar gibi nedenler dolayısıyla gerçekleştiği dile getirildi.

Kurtarma operasyonları görevlileri ve acil durum müdahale ekiplerinin de düşük ve benzer risklerle karşılaştığı biliniyor.

Birden fazla sensörden yararlanan SNC’nin DVE teknolojisi, pilotlara görsel uçuş desteği vererek içinde bulundukları durumu daha net bir şekilde analiz etmelerini sağlayan, gerçek zamanlı ve bütünsel bir görüntü sunuyor.

SNC’nin sistem kabiliyetleri arasında, arazi ve engel tespitinin yanı sıra dağlık arazilerde acil durumlarda öngörülemeyen meteorolojik koşullardan dolayı oluşan riskli uçuş koşullarının iyileştirilmesine yönelik yardım sistemi de bulunuyor.

SNC’nin DVE sistemi mimarisi modüler bir yapıya sahip DVE sistemi, hem helikopterlere hem de sabit kanatlı hava araçlarına destek sağlayacak şekilde çalışıyor. Sistem, pilotların zaman ve yer fark etmeksizin “içinde bulundukları ortamı kavramalarına” olanak sağlıyor.

ABD Savunma Bakanlığı, bünyesindeki pek çok helikopter programına DVE sistemi üretilmesi için SNC ile anlaştı.

Yorumlar Kapatıldı