Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Smart-S Mk2 Radar Sistemi

Deniz kuvvetlerinin etkin ve caydırıcı bir güç haline gelebilmesi için kullandıkları radar sistemlerinin hem nitelik hem de nicelik açısından yeterli seviyede olması gerekmektedir . Bu sebeple ASELSAN Fransız Thales ürünü olan SMART-S Mk2 radarını lisans altında üretimini yapmaktadır. Radarın en önemli parçalarından biri olan gödermeç/almaç (T/R) modüllerini Aselsan üretmektedir .
SMART-S Mk2 3 BAR projesi adı altında SMART-S radarının ‘T/R BOOK’ adı verilen T/R modüller kısmının üretimi Thales’in dökümanına uygun bir şekilde ağırlıklı olarak yurt içi alt yükleniciler kullanılarak Aselsan tarafından yapılmakta olup Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmektedir .

Heybeliada korvetimzdeki Smart-S Mk2 radarı
Heybeliada korvetimzdeki Smart-S Mk2 radarı

Bu radarın maliyet olarak da en büyük kısmı ve arızalanma ihtimali olan kısmını Aselsan tarafından üretilen T/R Book’lar oluşturmaktadır .

DzKK için üretilen SMART-S Mk2 radarlarında Aselsan ürünü T/R Booklar kullanıldığı için radarlarda alınan verim optimum düzeye çıkarılmıştır. Aynı zamanda Fransız Thales firması Türkiye dışına sattığı SMAT-S radarları için de yine Aselsan’a T/R Book siparişi verip parçaları Aselsan’dan temin etmektedir. Günümüze kadar Aselsan, bu ürünlerden 200 ‘ün üzerinde ihracat gerçekleştirmiştir. Bu sayede ülkemiz hem savunma teknolojisini geliştirmekte hem de ihracat başarısını yükseltmektedir.
Bu radar sayesinde orta menzilden uzun menzile kadar hava ve su üstü hedeflerinin tespit ve takibi yapılabilmektedir. Aynı zaman bu sistem sayesinde at-unut tipi güdümlü mermiler ve orta menzilli güdümlü mermilerin de takibi yapılabilmektedir .

TCG Bayraktar Amfibi Gemisinin en üst kısmında ki SMART-S S Mk2 radarı
TCG Bayraktar Amfibi Gemisinin en üst kısmında ki SMART-S S Mk2 radarı

 

KULLANILAN PLATFORMLAR

Ada sınıfı korvetlerimiz, Bayraktar ve Sancaktar tipi amfibi gemileri,  Fırkateynler, TCG Anadolu Havuzlu Çıkarma Gemisi

ÖNEMLİ ÖZELLİKLER

  • S – Bant yayın frekansı
  • 250 km azami menzil
  • Katı hal gönderme/alma modülleri
  • 3 boyutlu hava hedefi tespit ve takibi
  • 2 boyutlu suüstü hedef tespit ve takibi
  • Karıştıcı – aldatıcı tespit ve takibi
  • Otomatik hedef sınıflandırma

KAYNAK : ASELSAN, İBRAHİM SÜNNETÇİ

TRGT SLMZ

Yorumlar Kapatıldı