Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

TÜRKİYE’NİN UZUN MENZİLLİ RADAR SİSTEMİ: ASELSAN EİRS

Hava Kuvvetleri Komutanlığının erken ihbar için ihtiyaç duyduğu sistemlerin geliştirilmesi ve tedarikinin yapılması amacı ile başlatılan Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS) Projesi ile Türkiye, milli uzun menzilli radar sistemine sahip olacak.

Savunma Sanayii Başkanlığı, 4 adet Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi’nin yurtiçi imkan ve kabiliyetler ile geliştirilmesi ve üretilmesi amacıyla ASELSAN ile anlaşmış ve sistemin geliştirme faaliyetlerine başlanmıştı.

ASELSAN Erken İhbar Radar Sistemi

BALİSTİK FÜZELER, HAYALET UÇAKLAR VE İHA’LAR KİLOMETRELER ÖTEDEN TESPİT EDİLECEK

İlk teslimatı 2021 yılında gerçekleştirilmesi planlanan EİRS ile uzun menzillerden tespit sağlanması amaçlanıyor.

Sistem 4 ayrı bileşenden oluşuyor. Bunlar Radar Alt Sistemi, Komuta Kontrol, Radyo Link Alt Sistemi ve jeneratör.

ASELSAN Erken İhbar Radar Sistemi Bileşenleri

Seyir füzeleri, hayalet uçaklar ve İHA’lar, gibi çok düşük radar kesit alanına sahip hedeflerin tespitini ve takibini yapacak olan sistem, NATO ile uyumlu (STANAG-4193) olan milli uzun menzilli IFF’e (dost-düşman sorgulama) sahip olacak. ve milli-müttefik hava araçlarının dost olarak tanımlanabilmesine imkan sağlayacak.

Kısa ve orta menzilli balistik füzeler tespit ve takip edilirken tehdidin atım/düşüm noktaları yüksek hassasiyetle hesaplanabilecek.

Komuta kontrol alt sisteminden lokal veya kontrol ihbar merkezinden uzaktan kontrol edilebilecek.

ASELSAN Erken İhbar Radar Sistemi Kontrol İhbar Merkezi

EİRS radarları, kontrol ihbar merkezlerine ve NATO Hava Sahası Komuta ve Kontrol Sistemine entegre olabilecek.

Sistem, hava ve füze savunma sistemleri ile birlikte çalışabilecek ve böylelikle hedef bilgilerini silah sistemlerine doğrudan aktararak reaksiyon süresini minimuma indirecek.

Sistemin sahip olduğu gelişmiş elektronik koruma kabiliyetleri sayesinde düşman unsurlar tarafından gerçekleştirilen elektronik harp saldırılarına karşı en üst seviyede direnç gösterebilecek.

ASELSAN Erken İhbar Radar Sistemi Elektronik Harp Kabiliyeti

EİRS, veri tabanlarında yer alan tehdit özelliklerini kullanarak anti-radyasyon füzelerini tespit edebilecek.

Sistemler hızlı bir şekilde yer değiştirilmesi amacı ile 10 ton sınıfı taktik tekerlekli araçlarla, C-130 ve A-400M nakliye uçakları ile taşınabilecek.

EİRS, 7/24 çalışma prensibi ile kullanılacak ve düşük kurulum/toplanma zamanı ile en üst düzeyde operasyonel beka kabiliyeti sağlayabilecek. Ayrıca sistem her türlü hava koşulunda çalışabilecek ve rüzgar enerji santrallerinin oluşturabileceği sahte hedef ekolarını eleyebilecek teknolojiye sahip olacak.

ASELSAN Erken İhbar Radar Sistemi tahmini kapsama alanları

Yorumlar Kapatıldı