Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANLIĞI’NIN 2020 HEDEFLERİ

Savunma Sanayii Başkanlığı, 2020 yılı hedeflerini Başkan Prof. Dr. İsmail Demir’in düzenlediği basın toplantısında paylaştı.

Bu kapsamda, pek çok sözleşmenin imzalanacağı ve pek çok ürünün teslim edileceği hareketli bir yıl Türkiye’yi bekliyor.

DENİZİN ÜSTÜNDE VE ALTINDA GELİŞMELER YAŞANACAK

Türk Donanmasının amiral gemisi olmaya hazırlanan Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum gemisi 2020’nin sonunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek. Bunun yanı sıra 2020 yılı içerisinde iki adet Acil Müdahale Dalış Eğitim Botu, yeni SAT Botu ve test ve eğitim gemisi Ufuk Deniz Kuvvetlerine teslim edilecek.

Teslimatların yanı sıra bu yıl deniz platformları için; Deniz İkmal Muharebe Destek Gemisi Tedarik Sözleşmesi kapsamında geminin detay tasarım aşaması ve Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu (Preveze YÖM) projesi ön tasarım aşaması tamamlanacak.

Savunma Sanayii Başkanlığı 2020 yılı deniz platformları hedefleri

BU YIL İNSANSIZ HAVA ARAÇLARININ YILI OLACAK

2020 yılı içerisinde Akıncı TİHA, T-129 Atak Faz II, Kargu-II Kamikaze Mini İHA, Otonom Taktik Vurucu Sabit Kanatlı Alpagu İHA ve Geliştirilmiş Mini İHA‘nın teslimatları gerçekleşecek.

Kargo İHA sözleşmesinin imzalanıp tasarım ve geliştirme faaliyetlerine başlanması ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı olan Temel Eğitim Helikopteri projesi kapsamında imzalanacak sözleşme bu yıl içerisinde gerçekleşecek.

Savunma Sanayii Başkanlığı 2020 yılı hava platformları hedefleri

YENİ TİP ZIRHLILAR TOPRAĞA İLK DEFA BASACAK

BMC Vuran, KİRPİ-2, Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ, Olay Yeri İnceleme Aracı, Gizli Zırhlı Küçük Otobüs GİZKO, Zırhlı Ambulans, 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araç gibi çeşitli tip ve özelliklerde araçlar güvenlik güçlerine teslim edilecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü için başlatılan Zırhlı Kamyonet ve Binek Araçları Projesi kapsamında gizli silah kuleli zırhlı kamyonetler ilk kez teslim edilmeye başlanacak.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için üretimi yapılan Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı Araç (MKKKKA) ilk kez kullanılmaya başlanacak. Ayrıca kuvvete ilk yerli üretim Havadan Taşınabilir 105 mm Hafifi Çekili Obüs (BORAN) Projesi kapsamında ilk obüsler teslim edilecek.

Zırhlı Amfibi Hücum Aracının (ZAHA) kalifikasyon testleri başlayacak ve SSB hafif, orta ve ağır sınıf insansız kara araçlarından bazı gruplarda ihaleye çıkacak. Ayrıca farklı sınıflarda araçlar envantere dahil edilecek.

Havadan Taşınabilir 105 mm Hafifi Çekili Obüs (BORAN)

MÜHİMMAT DEPOLARI 2020’DE DE DOLACAK

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-A, ATMACA deniz füzesi ve ilk yerli ve milli hava-hava füzesi üretilmesi amacıyla yürütülen GÖKTUĞ projesi kapsamında geliştirilen BOZDOĞAN Hava-Hava Füzesi uçaktan test atışlarının tamamlanmasından sonra 2020 yılında envantere alınacak sistemler olacak.

Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-O’nun harp başlıklı tam atım füze atışlı testlerine ve Portatif Hava Savunma Füze Sistemi Projesi kapsamında, harp başlıklı güdümlü test füzesi atışlı testlerine bu yılda devam edilecek.

Korkut Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemleri teslimatları, HGK, KGK, LGK ve Teber güdüm kitleri; SOM-A, UMTAS, L-UMTAS, OMTAS füzeleri, MAM mühimmatları ve DSH roketlerinin teslimatları devam edecek.

MPT-76, Özgün Yerli Tabanca METE, 5,56 Piyade Tüfeğinin ve MPT-76 tüfeğiyle uyumlu tüfek altı bombaatarın teslimatları da 2020’de gerçekleşecek.

Fırtına obüslerinde kullanılan topçu mühimmatlarının etkin ve verimli bir şekilde hedefe ulaşmasını sağlayan sevk sistemlerinin yerli imkânlarla geliştirilmesi için çalışılacak.

Hisar-O

ELEKTRONİK DESTEK VE ELEKTRONİK HARP SİSTEMLERİ İÇİN KRİTİK YIL

2020 yılı içerisinde kritik tesislerin Mini/Mikro İHA tehditlerine karşı korunması projesini ihale edecek olan SSB, X Bant Uydu Muhabere Sistemi Projesi kapsamında teslimatlara başlayacak.

ASELPOD Hedefleme Podlarının teslimine ve RAKAS – MUKAS Projesi kapsamında Radar Karıştırma ve Aldatma Simülatörü (RAKAS) sisteminin teslimatına devam edilecek ve Radar Elektronik Destek (ED)/ Elektronik Taarruz (ET) Sistemleri Projesi kapsamında ED ve ET sistemleri teslim edilecek.

SSB ayrıca Kent Güvenlik Yönetim Sistemi ve Plaka Tanıma Sistemi Projesi kapsamında yurt içindeki kurulumlara devam edecek.

Modüler Geçici Üs Bölgelerinin teslimatları, çeşitli tiplerde karıştırıcı, köreltici, İHA önleyici sistem ile telsiz teslimatları devam ederken dünyada yalnızca 7 ülkede üretilen x-ray araç ve konteyner tarama sistemlerini yerli imkanlarla üretilmesi hedeflenen Milli Tarama Sistemi (MİLTAR) Projesi sözleşmesi imzalanacak.

Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemi (IFF) Mod 5/S Projesi kapsamında öncelikle F-16 olmak üzere çeşitli hava ve deniz platformlarına milli IFF cihazları entegrasyonu yapılırken elektronik harp korumalı, 30-512 Mhz frekans aralığında çalışan ve frekans atlama özelliğine sahip, 5 farklı dalga şekli yüklü ve istenildiğinde yeni dalga şekilleri yüklenebilen yeni tip el telsizi (EHKET) sahaya dağıtılacak.

Emniyet Genel Müdürlüğüne Kamu Güvenli Haberleşmesi için kullanıma sunulması planlanan Geniş Bant LTE teknolojisine dayalı sistem tedarik edilmesi ve DMR + LTE hibrit terminal geliştirilmesine yönelik projenin imzalanması da bu yıl içerisinde planlanıyor.

Radar Elektronik Destek (ED)/ Elektronik Taarruz (ET) Sistemleri

SİVİL HAVACILIK VE UZAY ALANINDA DA GELİŞMELER OLACAK

Savunma Sanayii Başkanlığı Kombine Çoklu Mini Uydu Geliştirme Projesi ve GÖKTÜRK-3 Sentetik Açıklıklı Radar Uydusu Sistemi Geliştirme Projesi kapsamında teklifler alacak.

Hibrit motor sistemleri ve enerji depolama sistemleriyle ilgili yeni projeler gerçekleştirmeyi hedefleyen başkanlık Sabiha Gökçen Havalimanı 2. pist inşaatının bitmesinin arından yeni terminal binası inşaatına başlanacağını da belirtti.

Yorumlar Kapatıldı